Ülkeye büyük zarar verdi

Fransa'da Sarı Yelekliler'in başlattığı eylemler birinci yılını doldurdu

Ülkeye büyük zarar verdi
banner432

 Sarı Yelek Hareketi'nin birinci yıldönümünde Fransızlar yine sokaklara döküldü. 11 kişinin öldüğü, 4 bin 245’inin yaralandığı eylemlerde, 12 bin 107 gözaltı, 3 bin 163 hapis cezası verildi.

Eylemler nedeniyle esnaf yüzde 20 ciro kaybı yaşadı. Gıda sektörü 13 milyar, AVM’ler de ise 2 milyar avro zarara uğradı.
Fransa'daki Sarı Yelekliler Hareketi'nin birinci yıl dönümü olan dün yine sokaklar hareketlendi. 
Fransızlar Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un politikalarını protesto etmek için yeniden sokaklara çıktı. 
Sarı Yelekliler, eylemlerin yıl dönümünde, başta başkent Paris olmak üzere ülkenin birçok kentinde gösteriler düzenledi.
Paris'teki Champerret Mahallesi'nde toplanan göstericiler, yol kapama eylemi yaptı. Polis, biber gazı kullanarak protestocuları bölgeden uzaklaştırdı.
Başkentteki İtalya Meydanı'nda bir araya gelen bir grup gösterici ile polis arasında gerginlik yaşandı. Eylemciler, çöp bidonu, çok sayıda motosiklet ve aracı ateşe verdi, bir bankanın camını kırdı, itfaiye ekiplerinin çalışmalarını engelledi. Polis de protestoculara biber gazıyla müdahale etti.

Valilik yürüyüşü iptal etti
Ateşe verilen araçların arasında Paris Belediyesinin aracı da bulunuyor. Paris Valiliği, olaylar nedeniyle İtalya Meydanı'ndan Bastille Meydanı'na kadar yapılması planan yürüyüşü iptal etti.
Ayrıca, kentte gösterinin yasak olduğu yerlerde bulunan 71 kişiye para cezası verildiği bildirildi.
Paris Emniyet Müdürlüğü, kentteki gösteride 105 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.
Paris Emniyet Müdürü Didier Lallement de İtalya Meydanı'nda durumun kontrol altına alındığını, gösterilerde polise ve itfaiye ekiplerine sistematik bir saldırı olduğunu söyledi.
Lallement, olay çıkaranların gözaltına alınacağının altını çizerek, eylemcilerden meydanları terk etmesini istedi.
Şiddet olaylarına "çok sert" yanıt vereceklerini ve gözaltıların süreceğini kaydeden Lallement, Paris'te şiddet olaylarının sadece İtalya Meydanı'nda yaşandığını dile getirdi.
Gözaltına alınanlar arasında Sarı Yelekliler'in liderlerinden Thierry Paul Valette de bulunuyor.

Ekonomiye büyük darbe
Akaryakıt zamlarına ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak başlayan, daha sonra Macron yönetimine karşı gösterilere dönüşen Sarı Yelekliler'in eylemleri bir yıl önce başlamıştı. Toplam 11 kişinin öldüğü eylemlerde 4 bin 245 kişi de yaralanmıştı. 12 bin 107 kişi gözaltına alınırken, 3 bin 163 kişiye hapis cezası verildi. 
Eylemler nedeniyle esnaf yüzde 20 ciro kaybı yaşadı. Gıda sektörü 13 milyar, AVM’ler de 2 milyar avro zarara uğradı.  

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2019, 10:33

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER