banner564
banner556

255 lira artış oldu

2018 yılının ikinci asgari ücreti, brüt 2 bin 620, net 2 bin 279 TL olarak belirlendi

255 lira artış oldu

 Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018 yılının ikinci asgari ücretini, brüt 2 bin 620, net 2 bin 279 TL olarak belirledi. 

Yapılan değişiklikle asgari ücret saatlik 15.12 TL, günlük 120.92 TL, haftalık 604.62 TL oldu.
Asgari ücret Mart ayından bu yana brüt 2 bin 365 TL, net 2 bin 57 TL olarak uygulanıyordu.
Asgari Ücret Saptama Komisyonu, yılın ikinci asgari ücretini belirlemek üzere dün saat 10.00’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda toplandı. 
Yeni ücreti belirlemek için yapılan dördüncü toplantıda tüm kesimlerden temsilciler hazır bulundu. 
Bakan Çeler, asgari ücretin belirlenmesinde kullanılan sistemin değiştirilmesi yönünde verdiği sözün arkasında olduğunu söyledi.
“Yapılacak artış rakamsak olarak beğenilir veya beğenilmez, doğru bulunur ya da bulunmaz bu ayrı bir şeydir. Ama yaratacağı artı ve eksi yönler bizim için önemlidir” diyen Çeler, şöyle devam etti:
“Ülkenin ekonomik yaşamının daha ileriye gidebilmesi sektörlerin huzur içerisinde çalışması ve ekonomilerini daha ileriye götürebilmeleri ile olur. Ama aynı şekilde emekçinin de alın terinin hakkıyla ödenmesi haklarının doğru şekilde kullandırılması ve geleceğe yönelik artık emekli olduğunda da hayatını idame ettirebileceği yaşam kalitesini sunmakla yükümlüyüz.”

Aroğlu: Seri iflaslar gündemde
İşveren tarafı adına söz alan İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Aroğlu, ülkede ciddi bir ekonomik kriz yaşandığını öte yandan asgari ücretin belirlenmesinin hassas bir konu olduğunu söyledi. Ülkede seri iflasların gündemde olduğunu belirten Aroğlu, yapılacak artışta tüm bunların göz ardı edilmemesini istedi. 
Aroğlu, asgari ücrete yapılacak artışın devlet bütçesine getireceği açıktan bahseden Maliye Bakanının, özel sektördeki işverenlerin bütçe açığını göz önüne almadığını savundu.

Yeltekin: 2 bin 600 TL’nin altını tartışmayız
İşçi tarafını temsilen konuşan Hür-İş Federasyonu temsilcisi Ali Yeltekin ise, 3’üncü ve 4’üncü toplantı arasında ülkede çok şeyin değiştiğini söyleyerek, bu toplantının asgari üretin belirlenmesinde son olmasını diledi.
Ülkenin sadece işçiden keserek bir yere gelemeyeceğini de kaydeden Yeltekin, işveren sendikasının krizden bahsettiğini ancak çok sayıda sektörde ciddi karlılık yaşandığını söyledi.
Yeltekin, 2 bin 600 Türk lirasından aşağıya bir rakamı tartışmayacaklarını ve böyle bir öneri gelirse masayı terk edeceklerini vurguladı.

Kararı Çeler açıkladı
Toplantının ardından yeni asgari ücret brüt 2 bin 620 TL olarak açıklandı. Açıklamayı yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, bunun tüm toplumu ilgilendiren bir konu olduğunu vurguladı. 
Asgari ücretin yeterli olmadığının bilincinde olduklarını kaydeden Çeler, hükümete gelmeden önce söylediklerinin arkasında olduklarını kaydetti. 
Çeler konuşmasının sonunda yeni asgari ücretle ilgili detayları paylaştı. Buna göre 2018 yılının ikinci asgari ücreti brüt 2 bin 620, net 2 bin 279 TL olacak. 
Asgari ücret saatlik 15.12 TL, günlük 120.92 TL, haftalık 604.62 TL olarak uygulanacak. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner465