banner556

İkinci aşama resmen başladı

AB, 86 işletmeye 4.2 milyon Euro’luk istihdam ve ekipman alım desteği sağlayacak

İkinci aşama resmen başladı

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve Northern Ireland Co-operation Overseas (NI-CO) tarafından yürütülen İnovatif Girişimcilik projesi kapsamında “İstihdamı Koruma ve Artırma Programı” lansmanı yapıldı.
Lefkoşa The Paradise Park’ta dün düzenlenen lansmana, proje faydalanıcıların yanı sıra, Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Amcaoğlu, Avrupa Komisyonu ve NI-CO yetkilileri, ülkede faaliyet gösteren ve projenin yerel paydaşları olan oda ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.
Lansmanda, projede görev alacak iş destek ekibi faydalanıcılarla tanıştırılarak, proje hakkında sunumlar yapıldı. Ardından ise resepsiyon verildi.
Dün itibarıyla ikinci aşaması resmi olarak başlatılan İstihdamı Koruma ve Artırma Programı kapsamında, Avrupa Birliği, Kıbrıs Türk toplumuna istihdam yaratma, ticari büyümeyi desteleme ve ekonomik istikrara katkıda bulunmak amacıyla 4.2 milyon Euro destek sağlayacak.

İşletme başına 60 bin Euro’ya kadar hibe 
Programda, başvurusu onaylanan 86 faydalanıcı işletmenin her birine istihdam ve yeni ekipman alımı için 60 bin Euro’ya kadar hibe desteği verilecek, bunun yanında, işletmelerin büyüme hedefli iş planlarının gerçekleştirilmesine yardımcı olmak için uzman desteği sağlanacak.
Program fonunun tamamının Eylül 2023 tarihine kadar aktarılması öngörülürken, program için görevlendirilmiş iş destek uzmanları bu süre boyunca, işletmelerle bire bir çalışacak ve işletmelerin özel ihtiyaçlarına yönelik destek sağlayacak.

Amcaoğlu: İşletmeler için önemli
Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Amcaoğlu, lansmanda yaptığı açılış konuşmasında, AB tarafından Covid-19 pandemisi nedeniyle özel sektöre yapılan destek paketinin tanıtılması için yapılan bu etkinlikte bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Pandemi nedeniyle birçok sektörün olumsuz etkilendiğini, bu nedenle, hükümetin de, kendi imkanları çerçevesinde çalışanlara 1500 TL maaş desteği, işverenin sosyal sigorta payının karşılanması ve elektrikte sübvanse gibi tedbirler aldıklarını, ancak bu adımların devamında işletmelerin yaşatılmasında Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından sağlanan hibelerin önemine dikkat çekti.
Avrupa Komisyonu’nu temsilen lansmanda bulunan, Kıbrıs Çözüm Destek Birimi Başkanı Kjartan Björnsson ise, Kıbrıs Türk toplumu işletmelerinin pandemiden çok olumsuz etkilendiğini, AB’nin hızlı bir tepki vererek, ellerinden geldiğince bu soruna çare aradıklarını ve bu kapsamda pandemiyi en ağır hisseden sektörlere 10 milyon Euro’dan fazla acil durum desteği sağladıklarını kaydetti. 
NI-CO Yetkilisi Tanya Kennedy ise, bu programda görev almaktan ve işletmelere destek verecek olmaktan gurur duyduğunu kaydetti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner465