banner564
banner556

Petrol yüzde 1,7 yükseldi

Suudi Arabistan'ın Saudi Aramco tesislerine düzenlenen saldırılar piyasayı etkilemeye devam ediyor

Petrol yüzde 1,7 yükseldi

 Petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine düzenlenen saldırıların ardından üretimini toparlama hızına ilişkin şüphelerden dolayı yükseldi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, önceki üç günde pazartesi günkü yüzde 15'lik kazancının yarısını geri verdikten sonra yüzde 1,7 yükseldi
Uzman kaynaklara göre; Suudi Arabistan, saldırıların ardından küresel piyasalardan akaryakıt arıyor ve bir defalığına alım yapmaya çalışıyor. Dow Jones'ta çıkan bir habere göre, Krallık ayrıca Irak'tan rafinerilerinde işlemek üzere 20 milyon varil ham petrol talep etti. Ancak her iki ülkenin yetkilileri de bu haberi yalanladı.
Piyasa, Suudi Arabistan'ın ihracat taahhütlerini yerine getireceğini ve üretimi hızlı bir şekilde toparlayacağını açıklamasına karşın oldukça tedirgin durumda. 
Öte yandan, Suudi Arabistan'ın saldırıları İran'ın desteklediği yolunda şüphelerinin olmadığını açıklamasının ve ABD Başkanı Donald Trump'ın İran’a kısa bir süre içinde ilave yaptırımlar getirileceğini söylemesinin ardından Orta Doğu'da düşmanlıkların yeniden hız kazanabileceği yolunda endişeler de var
PVM Oil Associates Ltd. analisti Tamas Varga, "Petrol piyasasına sakinliğin hâkim olduğunu söylemek abartılı" dedi.
Ekim vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex piyasasında 96 sent yükselerek dün New York saati ile 09.00’da varil başına 59.07 dolara çıktı. Kontrat, salı günü yüzde 5,7 düştükten sonra dün günü yüzde 2.1 daha geriledi.
Kasım vadeli Brenet petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, dün günü yüzde 1.5 geriledikten sonra 1.36 dolar yükselerek varil başına 64.96 dolara çıktı. Küresel gösterge Brent petrolü, aynı vadeli WTI'a kıyasla 6.02 dolar primli işlem gördü. 

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2019, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner465