Akıncı’nın açıklamasına Anastasiadis’ten jet yanıt geldi: " Yazılı önerileri unuttu "

Akıncı’nın “İki devletli çözümü konuşmak istiyor” açıklamasına Anastasiadis’ten jet yanıt geldi:

Akıncı’nın açıklamasına Anastasiadis’ten jet yanıt geldi: " Yazılı önerileri unuttu "

  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, “Anastasiadis, iki devletli çözümü konuşmak istiyor” şeklindeki açıklamasına kısa sürede yanıt veren Rum lideri “Crans Montana’da yaptığımız yazılı önerileri unutuyor”dedi.

   Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın söylediklerine yanıtı şöyle oldu:
   “Kıbrıslı Türk lider, 5 Temmuz’da, yani BM Genel Sekreterinin 6 Temmuz’da gelmesinden bir gün önce, BM Genel Sekreterinin değindiği ve Kıbrıs sorununa iki kesimli iki toplumlu bir çözüm bulunmasına ilişkin tüm konularla ilgili olarak, Rum kesiminin önerilerini yazılı olarak sunduğumu unutuyor ve nerdeyse iki yıl sonra, Crans Montana’da güya böyle bir şey önerdiğimi söylemeyi hatırlıyor…”

Çavuşoğlu da söyledi
  New York’ta benzer görüşleri  Çavuşoğlu’nun da söylediğini iddia eden Anastasiadis, kendisinin buna yönelik düşünce ve tezlerinin ise, yetkilerin olası desantralizasyonu konusunun kendilerini meşgul etmesi gerektiği şeklinde olduğunu kaydetti.
   Cumhurbaşkanı Akıncı’nın gayri resmi görüşme önerisini reddetmediğini ve kendisinin her zaman görüşmeye hazır olduğunu da iddia eden Rum lider, 16 Nisan’da görüşmede Cumhurbaşkanı Akıncı’nın fotoğrafçıların bile orada bulunmasını kabul etmediğini ileri sürdü.
   Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Akıncı ile Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun dünkü açıklamalarını, “Kıbrıs Rum toplumunda bölünme meydana getirme çabası” olarak değerlendirdi. 
   Anastasiadis, “Önümüzdeki günlerde Rum kesiminde neler olacağını göreceksiniz, bölünme yaratmaya ve yanıt vermekten kaçınmaya çalışıyorlar. Genel Sekreterin ortaya koyduğu altı noktayla ilgili yazılı önerilerinin ne olduğunu söylemeleri konusunda kendilerine meydan okuyorum. İstedikleri şey Kıbrıs’ın tamamını kontrol etmektir ve bunun kabul edilmesi ise söz konusu değildir” ifadelerini de kullandı.

Gazetelerin manşetlerinde
   Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in değerlendirmeleri Rum basınında geniş yer aldı.
Fileleftheros gazetesi “Arkamızda Tiyatro Oynuyorlar- Çavuşoğlu ve Akıncı, Nakaratı Değiştiriyor ve Başkan Anastasiadis’e Yükleniyor- Temeli, Değiştirmeye Çalışıyorlar” başlıklarıyla manşetten yer verdiği haberinde, Türkiye ile KKTC’nin, Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesi dışında çözümler aranması ve müzakerelerin temelinin değişmesine ilişkin bir yol çizdikleri iddiasında bulundu.
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun dün KKTC’ye gerçekleştirdiği ziyaretin, Ankara’nın sahip olduğu niyetlere dair net mesajlar gönderdiğini ileri süren gazete, hem müzakerelerin başarısız olması, hem de rota değişikliği konusunda Anastasiadis’e sorumluluk yüklenmesi senaryosu organize edildiğini öne sürdü.
   Alithia gazetesi ise Anastasiadis’in açıklamalarına “Hafızası Kendisini Yanıltıyor- Bizi Bölmek İstiyorlar- Anastasiadis’ten Akıncı’ya Hızlı ve Sert Yanıt” başlıklarıyla yer verdi.
Habere göre, Anastasiadis, dün gece yaptı açıklamada, Türk tarafının Kıbrıs sorununun çözümünü istemesi halinde, herkesin, bunun kalıcı ve işlevsel bir devlete yol açabilecek bir çözüm olup olmadığını değerlendirmesi için yazılı tezler sunması veya taleplerini yinelemesi gerektiğini ifade etti.
   Diğer gazetelerin başlıkları şöyle:
  Politis: Gayri Resmi Görüşme İçin Hazırız Diyorlar- Başkan İki Devlet Çözümüyle İlgili İfadeleri Yalan Olarak Nitelendirdi.
    Haravgi: Başkan Crans Montana’da İki Devlet Çözümü Ortaya Koydu- Crans Montana’dan Bu Yana İki Devlet Çözümü- Mustafa Akıncı Anastasiadis’in Niyetleri Konusunda İfşa Edici.  

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 06:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER