Cesaretli adımlar atacak

Guterres’in Kıbrıs Özel Danışmanı Lute, Güvenlik Konseyinden tam destek aldı

Cesaretli adımlar atacak

 Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un, Güvenlik Konseyi üyelerinden tam destek aldığı ve çözüm konusunda cesaretli adımlar atacağı bildirildi.
   Fileleftheros gazetesi “Güvenlik Konseyi’nden Lute’a Destek-UNFICYP’in Görev Süresinin Altı Ay Uzatılması Bekleniyor” başlıklı haberinde, Güvenlik Konseyi’nin BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’a, Guterres’in Kıbrıs sorununa ilişkin iyi niyet misyonu çerçevesinde tam destek vereceği; aynı zamanda tüm tarafların müzakerelere yapıcı, mutlak ve esnek müdahil olmasına verdiği önemi vurgulayacağını yazdı.
   Habere göre, BM Güvenlik Konseyi, buna paralel olarak, UNFICYP’in görev süresinin altı ay daha uzatılması halinde de, barış operasyonları konusunda güçlü stratejik yaklaşımın ileriye götürülmesi gerekliliğine ilişkin görüşünü de yineleyecek.
   Gazete, BM merkezindeki diplomatik kaynaklara dayanarak yukarıda ifade edilenlerin, İngiltere’nin hazırladığı rapor taslağı içerisine dahil edilmesinin de beklendiğini yazdı.
Güvenlik Konseyi’nin, taraflara ve müdahil taraflara, Lute ile istişarelere yapıcı şekilde dahil olmaları amacıyla siyasi irade göstermeye çağıracağını yazan gazete, yine aynı kaynaklara dayanarak Güvenlik Konseyi’nin, geçen Temmuz ayında olduğu gibi, BM Genel Sekreteri’nden, Lute’un çabalarının sonuçlarının içerisinde yer alacağı, muhtemelen Nisan ayında  “ara bir rapor” hazırlamasını da isteyeceğini belirtti.
   Gazete, Güvenlik Konseyi ülkelerin tüm temsilcilerinin, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar tarafından kapalı kapılar ardında bilgilendirilmesi çerçevesinde, barış operasyonları konusundaki Amerikan ısrarına rağmen, UNFICYP’in belirleyici rolüne vurgu yaptığını yazdı.
   Habere göre, Güvenlik Konseyi üyeleri ayrıca iki toplumlu temasların ve genel olarak BM’nin barış çalışmasının gerçekleştirilmesinde UNFICYP’in varlığının yardımcı unsuru teşkil ettiğinden de söz etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER