banner493

‘Bilgi komitesi’

Rum basınına göre; Anastasiadis doğal gazın birlikte yönetilmesini kabul etmiyor ve bu konuda komik bir öneri yapmaya hazırlanıyor

‘Bilgi komitesi’
banner432

  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın doğal gaz konusunda yaptığı ‘birlikte yönetim’ önerisini bir kez daha reddetmeye hazırlandığı bildirildi.

   Fileleftheros gazetesi konuyla ilgili haberinde “Birlikte İdare Yok… Bilgilendirme Komitesi önerecek” başlıklı haberinde, Rum Siyasi Parti Başkanları toplantısındaki değerlendirmeleri yansıttı.
   Gazete, Anastasiadis’in parti başkanlarına, “enerji kaynaklarının birlikte yönetilmesinin ve Akıncı’nın talep ettiği gibi ortak bir komite kurulmasının söz konusu olmadığı garantisini” verdiğini belirtirken, Rum liderinin 9 Ağustos görüşmesine şu öneri ve tezlerle gideceğini savundu:
   1. Türkiye’nin MEB’teki talepleri sadece Kıbrıslı Rumların değil aynı zamanda Kıbrıslı Türklerin de aleyhinedir. Türkiye’nin istediği şey Kıbrıslı Türklerin haklarını korumak değil kendi taleplerini genişletmektir.
   2. Gelirlerin paylaşımı ile enerji kaynaklarının ortak idaresi birbirleriyle ilişkilendirilmemelidir. 
   3. Kıbrıslı Türklerin gelişmelerden haberdar olmaları için bir komite kurulabilir.
Gazete, toplantı sırasında gerek Anastasiadis gerekse parti başkanlarının çoğunluğunun, Güney Kıbrıs’ın enerji alanında faaliyetlerinin durdurulmasının söz konusu olmadığı görüşünü ortaya koyduklarını belirtirken; enerji kaynaklarının birlikte yönetilmesi şeklindeki önerilerin kabulünün söz konusu olamayacağı yönünde görüş birliğinin bulunmasına karşın, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, toplantı sonrasında bu konuda açıklama yapılmamasını talep ettiğini öne sürdü. 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner474

banner460