Bize de lazım

Güney Kıbrıs’ta ‘Psikolojik Destek’ komitesi kuruluyor

Bize de lazım
banner432

  Güney Kıbrıs’ta, Covid-19 pandemisinden olumsuz etkilenenlere psikolojik destek verilmesi için özel bir komite kurulacağı bildirildi.

   Alithia gazetesi “Delirmemizden Korkuyorlar” başlıklı manşet haberinde, Rum Sağlık Bakanlığı’nın, ölümcül sonuçlar doğurabilen Covid-19 hastalığı nedeniyle vatandaşların psikolojik sorunlar yaşadığı saptamasını yaptığını ve durumun kötüleşmesini önlemek için psikolog, psikiyatr, sosyolog ve sosyal hizmetler uzmanı gibi kişilerden oluşan bir özel komite kurma kararı aldığını yazdı.
   Gazete, bu komitenin, vatandaşı pandeminin olumsuz etkilerinden korumak için görev ifa edeceğini kaydederek, komite kurulurken, İngiltere’de 10 milyon insanının pandemiden psikolojik açıdan etkilenmesinin göz önünde bulundurulduğunu belirtti.
   Haberde, psikolojik destek verilebilmesi için ev ziyaretleri yapılacağı, telefon hatları kurulacağı, iş yerlerinde psikolojik destek grupları  oluşturulması ve bunun gibi başka eylemlerde bulunulacağı ifade edildi.

Durum Vahim

   Öte yandan Politis gazetesi ise, yukarıdaki başlıkla aktardığı haberinde, devlet hastanelerinin yoğun bakımlarındaki durumun, Covid-19 hasta sayısının günden güne artıyor olması nedeniyle “vahim” olduğunu ve yoğun bakımda yeni hastalara yer açabilmek için, bazı hastaların özel hastanelere sevk edildiğini yazdı.
   Gazete, en büyük sorunun personel yetersizliği olduğunu ve altyapı sorunu bulunmasa da, personelin yetersiz oluşunun problem yarattığını kaydetti.
  Bu arada Fileleftheros gazetesi de, Güney Kıbrıs’taki Covid-19 tedbirleri çerçevesinde, yılbaşı akşamı kutlamalarında en fazla 10 kişinin bir araya gelmesine izin verilmesi nedeniyle, polisin yapacağı denetimlere “dedektif komşuların” da destek vermesinin beklendiğini yazdı.
   Haberde, vatandaşların, Covid-19 tedbirlerini ihlal eden kişileri, isimli veya isimsiz olarak polise ihbar edebilecekleri belirtildi.

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 3 hafta Önce

Yeni duzencileri pasinyani da alın palikaryayla birlikte tımarhaneye kapatiniz

SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner468

banner460