ABD’de can kaybı 346 bini aştı

ABD’de Coronavirüsü vaka sayısı 20 milyonu aştı

ABD’de can kaybı 346 bini aştı
banner432

ABD'de Coronavirüsü (Covid-19) salgınında toplam vaka sayısı 20 milyonu aşarak 20 milyon 43 bin 565'e yükseldi. ABD’de Johns Hopkins Üniversitesi’nden alınan verilere göre ABD’de yılın ilk günü, toplam vaka sayısı 20 milyonu aştı. Ülkede toplam vaka sayısı 20 milyon 43 bin 565 yükselirken, Coronavirüsüne bağlı can kaybı sayısı ise 346 bin 859’a ulaştı. Dünya çapında ise Coronavirüsü vaka sayısının 83 milyon 762 bin 860 olduğu açıklandı.
9 Kasım 2020'de 10 milyon vakaya ulaşan ABD, iki aydan kısa bir süre içinde toplam enfeksiyon sayısını ikiye katladı. ABD’nin paylaştığı sayıların dünya genelinde kayıtlara geçen tüm Coronavirüsü sayısının neredeyse dörtte birini ve tüm ölümlerin beşte birini oluşturduğu ifade edildi.
Ayrıca, ABD'de geçtiğimiz hafta üç eyalette, daha bulaşıcı olduğu tespit edilen, ancak daha ölümcül olmadığına inanılan Coronavirüsünün mutasyona uğramış yeni türünün tespit edildiği belirtildi.

Aşılama süreci hedeflenenin gerisinde kaldı
ABD, 2020’nin sonuna kadar hedeflediği 20 milyon doz Covid-19 aşı uygulamasında da geride kaldı. Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezine (CDC)göre şu ana kadar yaklaşık 2.8 milyon Amerikalı aşıyı aldı. Şu anki hızda salgını kontrol altına almak için yeterli sayıda ABD’liyi aşılamanın yıllar alacağı belirtildi.
3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerini kazanan Joe Biden, Salı günü Covid-19 müdahale planlarına değinerek ABD'nin bu konuda hız kazanacağına söz vermişti. Biden yaptığı konuşmada, “Size doğruyu söyleyeceğim. Size gerçeği söyleyeceğim ve işte basit gerçek: Covid-19’a karşı mücadelemizdeki en karanlık günlerimiz ileride, geride değil. Bunu duymak ne kadar sinir bozucu olsa da bu virüsü yenmek sabır, ısrar ve kararlılık gerektirecek. Bu kriz dönemini tersine çevirmek için gereken adımları atarken kaybedecek zaman olmayacak” ifadelerini kullanmıştı.
 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner474

banner460