Çerçeve belli

Toprak konusunun belirleyici olacağını açıklayan AKEL lideri, Ulusal Konsey kararlarının geçerli olacağını söyledi

Çerçeve belli
 Rum Komünist AKEL partisi  Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Kıbrıs sorunu müzakerelerindeki “Toprak” konusunun ve bu konuda ele alınanların Kıbrıs sorununun daha ileri süreci için belirleyici olacağını ifade etti. 
   Haravgi gazetesine konuşan Kiprianu, kendi inançlarının, “Toprak” konusundaki gelişmelerin, Kıbrıs sorununun ileri süreci için belirleyici olacağı yönünde olduğunu ifade etti. 
   Kiprianu, kendi arzularının, “Toprak” konusunun “Mülkiyet” ile birlikte ele alınması olduğunu ve bu görüşlerini birkaç yıldır dile getirdiklerini, böylesi bir görüşmenin, bu iki konuda ortak bileşke bulunmasına büyük ölçüde katkı sağlayacağını düşündüklerini söyledi. 
   İsviçre’de yapılacak olan herhangi bir görüşmenin, iki toplumun çözüm bulma hedefine sahip olması temennisinde bulunan Kiprianu, Rum tarafına baskı yapılmaması veya empozede bulunulmamasından da bahsetti. 
   Toprak konusundaki kararın fazlasıyla siyasi bir karar olduğunu söyleyen Kiprianu, tezlerini Anastasiadis’e ilettiklerini, İsviçre’ye yalnız gitmesi durumunda; Ulusal Konsey kararlaının temel alnmasını istedi. 

Metin incelenecek

   Kiprianu bir başka soru üzerine yaptığı açıklamada, AKEL olarak kendilerinin, iki liderin anlaşmaya varması durumunda, kendilerine söyleneceklere gözleri kapalı davranmayacakları, metni dikkatli bir şekilde inceleyeceklerini ve o zaman nihai tutumlarını belirleyeceklerini söyledi. 
    Önerilen çözümün bütünlüklü metnini kast ettiğine açıklık getiren Kiprianu, iki lider arasında anlaşmaya varılanlara ilişkin olarak AKEL’in kesin olarak addedilmemesi gerektiğini ifade etti. 
   Kiprianu, önerilen çözüm planının incelenmesi için zamanın olacağını buna bağlı olarak halk üzerinde korku yaratmanın yanlış olduğunu söyledi. 
   Kiprianu ayrıca Türk ve NATO şeklindeki garantilere karşı olduklarını, ancak geçici bir düzenlemeyi de görüşmeye hazır olduklarını belirtti.
Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2016, 09:14

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER