banner493

‘En kritik dönem’

KKTC maaş artışlarıyla uğraşırken, Rum Dışişleri Bakanı Kıbrıs konusunda önemli gelişmelerin yaşanacağını açıkladı

‘En kritik dönem’
banner432

    Maaş artışları KKTC’nin gündeminde ilk sıraya yerleşirken, Rum Yönetimi’nin, Kıbrıs konusunda tarihin en kritik sürecine hazırlandığı bildirildi.

   Alithia gazetesi “En Kritik Dönem” başlıklı manşet haberinde, “sarf edilen yeni çabayla aralık ayına kadar olan dönemin, Kıbrıs ve Kıbrıs sorunuyla ilgili birçok şeye karar vereceği” yorumunda bulundu.
Haberinde, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in dün katıldığı bir etkinlikte “hiç abartısız, muhtemelen Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakere tarihindeki en kritik dönemden geçmekteyiz” şeklindeki açıklamasına işaret eden gazete, Hristodulidis’in, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’a, Rum kesiminin 2017 yılının Temmuz ayında kesildiği yerden diyaloğa başlamaya hazır olduğunu açık ve net olarak söylediğini de kaydetti.
   Kıbrıs sorununda sarf edilmekte olan yeni çabanın geleceğini belirleyecek üç dönüm noktasından da söz eden gazete, bunları Eylül ayında gerçekleştirilecek BM Genel Kurulu toplantısı, Ekim ayındaki enerji programı ve Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) görev süresinin uzatılmasının 2019 ayının Ocak ayında ele alınması şeklinde sıraladı.

Cikko’da konuştu
   Gazeteye göre Başpiskopos Makarios’un anılması dolayısıyla Cikko Manastırı’nda düzenlenen tören çerçevesinde konuşan Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis “bugün, ulusal meseleyle ilgili kritik bir dönemden ve hiç abartısız, muhtemelen Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakereler tarihindeki en kritik dönemden geçmekteyiz” ifadelerini kullandı.
   “Bu zor zamanlarda, Kıbrıs’ın her türlü anlaşmazlığın üzerine konması gerektiğine” işaret eden Hristodulidis, “işbirliği, birlik-bütünlük ve itidale, başka bir zamandan çok daha fazla ihtiyaç olduğunu” ifade etti.
   “Bunu bugünkü kritik konjonktürlerin dikte etmekte olduğunu” ifade eden Hristodulidis, “bunların, son müzakere sürecinde ortaya çıkan anlaşmazlık konularında özlü müzakerelere ilişkin yolu açmasını umduklarını” söyledi.
   Hristodulidis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute ile kısa zaman önce gerçekleştirdiği görüşmede, Rum kesiminin, 2017 yılının Temmuz ayında kesildiği yerden diyaloğa başlamaya hazır olduğunu tam anlamıyla netleştirdiğini de ifade etti.
   Hristodulidis, “diğer tarafın da aynı kararlılığa ve benzer samimiyete hazır olması ve bizzat BM Genel Sekreteri’nin ortaya koyduğu çerçeve temelinde ilerleme olması halinde, tüm Kıbrıslılar için normal bir devlete ulaşılması hedefiyle, kısa zaman içerisinde, Kıbrıs Helenizmi’nin nerdeyse yarım asırdır maruz kaldığı uzun süreli macerada mutlu bir sona sahip olacaklarını umabileceklerini” sözlerine ekledi.
   Politis gazetesine göre ise konuşmasında, Rum hükümetinin “bugünkü kabul edilemez durumun sona ermesi için bütün imkânları tüketmeye kararlı olduğunu” söyleyen Hristodulidis, bunu ülkeye ve gelecek nesillere borçlu olduklarını da belirterek, bunun Başpiskopos Makarios’un hayatı ve eseri için, en iyi anma olacağını ekledi. 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner472

banner460