banner564
banner556

Gündem Libya anlaşması

Mısır ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Kahire’de buluştu

Gündem Libya anlaşması

  Türkiye ile Libya arasında Münhasır Ekonomik Bölgelerin (MEB) belirlenmesi konusunda varılan anlaşmanın, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükrü arasında Kahire’de gerçekleştirilen toplantıda ele alındığı ifade edildi.

   Fileleftheros gazetesi “MEB Belirlenmesiyle Yanıt Veriyorlar - Türkiye ile Libya Arasındaki Memorandum Yunanistan ile Mısır Arasındaki Görüşmeleri Hızlandırıyor” başlıklı haberinde, Türkiye’nin hareketleri ile Libya’yla imzalanan işbirliği memorandumunun Yunanistan ile Mısır’ı kayıtsız bırakmadığını ve Yunanistan ile Mısır’ın bu duruma, kendi Münhasır Ekonomik Bölgelerini (MEB) belirleme konusunda yanıt vermekle geç kalmadıklarına işaret etti.
   Doğu Akdeniz MEB’indeki Türk hareketleri ile faaliyetlerinin, Yunanistan ve Mısır Dışişleri Bakanlarının Kahire’de yaptıkları görüşmenin ana konusunu teşkil ettiğini yazan gazete, Dendias ile Şükrü’nün, Yunanistan ile Mısır MEB’lerinin karakterize edilmesi ve sınırlarının belirlenmesiyle ilgili görüşmelerin hızlandırılmasına karar verdiklerini kaydetti.
Gazete haberinde Dendias’in görüşmenin ardından yaptığı açıklamaya da yer verdi.

Mitsotakis’den de uyarı

   Alithia gazetesi de habere “Yoğun Diplomatik Ateş… Yunanistan-Mısır Dışişleri Bakanları Görüşmesi- Sınırların Belirlenmesiyle İlgili Görüşmeleri Hızlandırıyorlar” başlıklarıyla yer verdi.
Gazeteye göre Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Yeni Demokrasi Partisinin 13’üncü Kurultayında yaptığı açıklamada, Ankara’ya mesaj göndererek, Türkiye ile Libya arasındaki anlaşma konusunda NATO’nun müdahalede bulunmasını istedi.
  Gazeteye göre Miçotakis konuşmasında, Yunanistan’ın hiçbir meydan okumayı yanıtsız bırakmayacağını dile getirdi.
   İlgili haberler Haravgi’de ise “Türk Kışkırtıcılığı NATO’da… Dendias: Beşli Konferans Olası, Fakat...” başlıklarıyla yer buldu.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473