banner564
banner556

“Eşit şartlarda  işbirliğine varız”

“KKTC en az Güney Kıbrıs’taki Rum Devleti kadar yasaldır” diyen Başbakan Tatar, Yeşil Hat Tüzüğü’ne aykırı adımlar konusunda uyardı

“Eşit şartlarda  işbirliğine varız”

 Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs’ta en az Rum Yönetimi kadar yasal bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Devleti bulunduğunu, Rumların hala gerçekleri görmekten kaçmasının bir anlaşmanın önündeki en önemli engeli oluşturduğunu vurguladı.

Yapılan açıklamaya göre, Başbakan Tatar, Rum Yönetimi’nin Yeşil Hat Tüzüğü’ne rağmen Güney Kıbrıs’la Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki geçişlere Kıbrıs Türk turizmine zarar verecek bir düzenlemeye gitmesi halinde yanıt niteliğindeki gereken kararları almakta tereddüt etmeyeceklerini belirtti.
Başbakan Ersin Tatar açıklamasında şunları kaydetti:
Rum basınında yer alan iddialara göre, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yakında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti limanlarından adaya gelenlerin Güney Kıbrıs’a, Güney Kıbrıs’ta oturan yabancıların da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geçmelerine yasak koyacak.
Bu doğal olarak bizim turizmimizi olumsuz yönde etkileyecek.
Eğer Rum tarafı bu kararı Ortadoğu’da yaşanan mülteci sorunundan kendisini korumak için yapıyorsa, bunu yapmanın yolu, KKTC’yi olumsuz yönde etkileyecek Yeşil Hat Tüzüğü’ne aykırı adımlar atmak değil, KKTC ile samimiyetle işbirliği yapmaktır.
Biz hükümet olarak buna varız.
Ama eğer, Rum Yönetimi planlı bir şekilde turizmine zarar verecek bir düzenlemeye gidiyorsa buna yanıt niteliğindeki gereken kararları almakta asla tereddüt etmeyeceğimizi herkesin bilmesinde fayda vardır.
Dolayısıyla bu adada yaşayan iki halkın daha güzel günler görebilmeleri için Rum komşularımıza, bir kez daha sağduyu ve gerçekleri görmeleri çağrısında bulunuyorum…” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473