banner564
banner556

‘Gündemde yok’

Rum hükümet sözcüsü Hristodulidis, Ercan’a doğrudan uçuşlar konusunda herhangi bir gelişmenin olmadığını söyledi

‘Gündemde yok’
   Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in “Milliyet” gazetesinde yer alan söyleşisinde Ercan Havaalanı’nın uluslararası uçuşlara açılmasına ilişkin sarf ettiği sözler, Rum siyasi partilerinin tepkisiyle karşılaştı.
   Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis ise, Ercan Havaalanı konusunun şu anda gündemde olmadığını söyledi.
   Fileleftheros gazetesi, DİKO ve Vatandaşlar İttifakı partilerinin, Kasulidis’in Ercan Havaalanı’na dair sözlerine tepki gösterdiklerini, Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in ise bu tepkilere yanıt verdiğini yazdı.
   Habere göre DİKO’dan yapılan açıklamada, Kasulidis’in söz konusu açıklamasıyla “yurt içinde ve yurt dışında Kıbrıs sorununda her şeyin çözüldüğü ve sadece Ercan Havaalanı konusunun kaldığı izlenimini verdiği” iddia edildi.
   Açıklamada, Kasulidis ve diğer bazı DİSİ üyelerinin son dönemde tekrar tekrar yaptıkları açıklamalarda Kıbrıs sorununun özüne ilişkin argümanları ortadan kaldırdıkları, Türkiye’yi suçsuz gösterdikleri ve yanlış izlenimler yarattıkları için Kıbrıs Rum tarafının müzakere gücünü zayıflattıkları savunuldu.
   Rum Vatandaşlar İttifakı’nın açıklamasında ise, Kasulidis’in “Brüksel uçuşlarında sorun yaşadığı için neden Ercan’dan uçmayayım” şeklindeki ifadesini eleştirerek, bu ifadenin bir çeviri hatası olmasını diledikleri ifade edildi.
   Açıklamada, “Kasulidis sanki Kıbrıs sorunu çözüldü de geriye bir tek nereden uçacağımız kalmış gibi konuşuyor” denildi.

Egemenlik kendilerinde

   Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Ercan Havaalanı konusunun şu anda gündemde olmadığını, yaptıkları şeyin, konunun gündeme gelmesi durumunda verecekleri yanıtların hazır olabilmesi için kağıt üstünde çalışma yapmak olduğunu iddia etti.
   Ercan Havaalanı’nın Kıbrıs sorununun çözümü öncesinde açılmasının söz konusu olması durumunda “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğinin ve yasallığının sağlanması gerektiğini” vurgulayan Hristodulidis, kendileri açısından müzakere masasında şu anda mevcut olan tek önerinin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in önerisi olduğunu yineledi.
   Hristodulidis, şu ana kadar Türk tarafının bu konudaki herhangi bir önerisi konusunda bilgilendirilmediklerini ve basında çıkan haberlere göre hareket edemeyeceklerini belirterek her türlü güven yaratıcı önlemin, sözde “tek Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğini ve yasallığını sağlaması ve müzakerelerin yapılmasının amacı olan, mevcut statükonun sona ermesi amacını da desteklemesi gerektiğini” iddia etti.
    Hristodulidis, Kasulidis’in sözüne ettiği Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün raporunun ise yeni olmadığını 2012 yılında, kimse tarafından talep edilmediği halde gönderildiğini iddia etti. Gazete, eski Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli’nin de konuya ilişkin bir açıklamada bulunduğunu ve Kasulidis’in söyleşisinde bahsi geçen, “Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün göndermiş olduğu raporunun, Ercan’ın faaliyette olmasının yarattığı güvenlik sorunlarına ilişkin olduğunu” söylediğini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2015, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner566

banner472

banner565