banner564
banner556

Hizmetleri taçlandırıldı

Meslekte 25 yılını dolduran ve emekli olan hemşirelere anı plaketi sunuldu

Hizmetleri taçlandırıldı
12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü nedeniyle, dün, Thalassaemia Merkezi Konferans Salonu’nda tören düzenlendi.
Törene, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ramadan Kamiloğlu, bazı sendika başkan ve temsilcileri, hastane ve bakanlık yetkilileri ile hemşireler katıldı.
Törende Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Nihat Şencan, ile Hemşirelik Hizmetleri Uzmanı İsmet Çoban birer konuşma yaptı.
Konuşmalar ardından, törende ayrıca hemşirelik görevinde 25 yılını dolduran ve emekli olan hemşirelere anı plaketi sunuldu ve basın ödülleri dağıtıldı.

Şencan, şiddet olaylarına değindi
Törende ilk konuşmayı yapan Nihat Şencan, hemşirelerin sorunlarına dikkat çekerek, hastanelerde son zamanlarda yaşanan şiddet olaylarına değindi ve bunları kınadı.
Hemşirelik Dairesi Yasası ve Hemşireler Birliği Yasası’nın çıkarılarak, eksik hemşire kadrolarının tamamlanmasını isteyen Şencan, hemşirelere risk ödeneği verilmesini talep etti.

Çoban: Hemşire istihdamı yeterli değil
Hemşirelik Hizmetleri Uzmanı İsmet Çoban da, Uluslararası Hemşireler Konseyi’nin bu yıl belirlediği temanın “Hemşireler: Değişim İçin Güç, Etkili Bakım, Etkin Maliyet” olduğunu belirterek, hemşirelerin kaliteli bakım sağlama, etkinlik ve verimlilik arttırma gibi görevleri olduğuna dikkat çekti.
Amerika’da yapılan uygulamalardan örnekler veren Çoban, hemşire istihdamının yeterli olmadığı yerlerde yaşanan sıkıntılara da değindi.
Çoban, ada genelinde 2005 yılında 632, 2015 yılında 740 hemşire, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 2008’de 366, 2015’te ise 401, Temel Sağlık Hizmetlerine bakıldığında ise 2008’de 51, 2015 yılında ise 74 hemşire bulunduğunu bildirdi.

Gülle: Yasa ile nitelik yukarıya taşınacak
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ise, 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü’nü kutlayarak, hemşirelerin sağlığın en önemli paydaşlarından biri, sağlık hizmetlerinin gelişmesinde en önemli faktör olduğunu vurguladı.
Teknoloji ve branşlaşmanın her geçen gün geliştiğini, bunun hastaya yansımasındaki en önemli rolün ise hemşirelere düştüğünü ifade eden Bakan Gülle, hemşireliğin zor ve onurlu bir meslek olduğunu söyledi.
Sağlıktaki sorunlara değinen Bakan Gülle, bu sorunların yanı sıra hemşirelerin de kendine has bazı sıkıntıları olduğunu kaydetti.
Hemşireler Birliği Yasası’nın önemine işaret eden Bakan Gülle, birlik oluşturulmasının, hemşirelik niteliğini daha yukarılara taşıyacağına inanç belirtti.
Hastanelerde çok iyi hizmetler verildiğini, ancak bunun hastalara bir kalite olarak yansıtılamadığına dikkat çeken Bakan Gülle, bunun da yeniden yapılandırma gereksinimi arttırdığını vurguladı.
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, sağlıkta kalitenin yükseltilmesi, eşitsizliklerin ortadan kaldırılması, sağlık kurumlarının güçlendirilerek, etkinleştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

KTAMS: Hemşireler hak 
ettiği karşılığı göremiyor

Öte yandan, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTMAS) Genel Sekreteri Güven Bengihan, Dünya Hemşireler Günü nedeniyle mesaj yayımlayarak, tüm hemşirelerin gününü kutladı.
Bengihan, hemşireliğin insan sevgisiyle dolu, şefkatle ve sabırla yapılan kutsal bir meslek olduğunu vurgulayarak, hemşireliğin aynı zamanda özveri, sabır ve hoşgörü kavramlarını içinde barındıran ve insan sağlığıyla direkt ilgili olan bir meslek grubu olduğunu ifade etti.
Bengihan, yaşadıkları olumsuz etkenlere ve seçmiş oldukları mesleğin her türlü çetin şartlarına rağmen yılmadan büyük bir özveri ile insan sağlığına gece ve gündüzlerini veren hemşirelerin çalışma koşullarını iyileştirme yönünde KTAMS olarak verdikleri mücadeleyi artırarak devam ettireceklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2015, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner566

banner468

banner565