Gündemden düşmüyor

banner453

Casus Van’ın sahibi olan İsrail şirketi, Rum Yönetimine bilgi sızdırılmadığını iddia etti

Gündemden düşmüyor
banner432

  Güney Kıbrıs’ta günlerdir tartışma konusu olan ve Larnaka’da tespit edilen “casus vanla”  ilgili konu, gündemdeki yerini korumayı sürdürüyor.

   Alithia gazetesi “Casus Van’ın Şirketi Ne Diyor?- Biz Teknoloji Ürünleri Satıyoruz- Hükümetle Herhangi Bir İlişkimiz Yok” başlıklarıyla manşete taşıdığı haberinde, casus van aracın sahibi olan “WiSpear Systems Limited” şirketinin, konuyu kendi açısından yorumladığını haber verdi.
Şirketin dün, yegâne amacının geliştirdiği teknoloji ürünlerini satmak olduğunu ve hiçbir şekilde müşterilerine “intelligence” (istihbarat) hizmetleri vermediğini açıkladığını kaydeden gazete, şirketin buna paralel olarak Rum hükümetine herhangi bir istihbarat hizmeti kiralamadığı ve satmadığına açıklık getirdiğini de iletti.
   Rum hükümet kaynaklarından, devlet birimlerinin söz konusu şirketle herhangi bir işbirliği olmadığını teyit eden bilgiler geldiğini de kaydeden gazete, bu bilgilerin, Rum kesiminde yapılan operasyonların Yahudi cemaatiyle bağlantısı olmadığını söylediğini de iletti.
   Şirketin, açıklamasında, polis araştırmasını tamamlayana kadar herhangi bir açıklama yapmamayı tercih ettiğini belirttiğini yazan gazete, fakat daha sonra şirketin ve yetkililerinin adının kendi istekleri dışında gündeme gelmesinin ardından şirketin resmi olarak konu hakkında görüşünü ortaya koymak istediğini iletti.
    İlgili açıklamada, şirketin 2013 yılında kaydını yaptığını ve 2017 yılı sonunda çalışmaya başladığını belirten gazete, şirketin, bahse konu aracın test amaçlı ve içerisindeki cihazların test edilmesinin haricinde hiçbir zaman Güney Kıbrıs’ta aktif olmadığını açıkladığını iletti.
    Bu testlerin yerel makamların direktifleri takip edilerek ve onların bilgisinde yapıldığını da belirten şirket, ilgili testlerin ise 2018 yılının Kasım ayından önce değil, geçtiğimiz bir yıl içerisinde yapıldığını ifade etti.
   Açıklamada şirketin, yetkili makamlarla olan ve yukarıda bahsedilen iletişimle ilgili destekleyici malzemeyi, karar verdiği takdirde, yayınlama hakkını saklı tuttuğu da belirtildi.
    Şirketin, açıklamasında, Güney Kıbrıs’taki görevi ve çalışmalarının adadaki Yahudi cemaatiyle bir ilgisi olmadığını ve bunun şirket çalışanları için de geçerli olduğunu belirttiğini yazan gazete, şirketin açıklamasında son olarak, şirketin Rum Yönetimi’nin yasalarını uygulayıp bunlara uyduğunu ve tüm yasal yollarla duruma derhal müdahale etme hakkını ise saklı tuttuğunu belirttiğini ekledi.

Başsavcı açıklama yaptı

   Gazeteye göre Rum Başsavcısı Kostas Kliridis ise açıklamasında, casus van araç konusunda şu ana kadar ortaya çıkan şeylerle ilgili olarak, kendisinin konuya müdahalede bulunmasını haklı bulmadığını söyledi.
   Kliridis, Kıbrıs (Rum) Haber Ajansı KİPE’ye açıklamasında “sorgulama yapma sorumluluğuna sahip olan Polisin, kendisinin de konuya herhangi bir şekilde karışmasından ötürü, tarafsızlık ve nesnelliğe sahip olamadığının görüldüğü unsurlar ortaya çıkması durumunda, konuya müdahale edeceğini” izah etti. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460