banner493

‘Haber bekliyoruz’

Rum Hükümet Sözcüsü prodromu, seçimlerin tamamlandığını belirterek Ankara’ya mesaj gönderdi

‘Haber bekliyoruz’
banner432

    Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Türkiye’deki seçimlerin artık tamamlandığını ve artık Türkiye’nin görüşünü duymanın zamanı geldiğini söyledi.

   “Türkiye’deki seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte Kıbrıs sorununda müzakerelerin başlamasına ilişkin artık hiçbir olumsuz etken kalmadı” şeklinde konuşan Prodromu, “seçimler gerçekleşti ve gerçek niyetinin ne olduğunu anlamamız için Türkiye’nin BM Genel Sekreterinin girişimine karşılık vermesini bekliyoruz” dedi.
   Prodromu ayrıca, “Kıbrıs Rum tarafı olarak biz hazırız” ifadesini de kullandı.
   Fileleftheros gazetesi, siyasi parti başkan ve yetkililerinin ise açıklamalarında temkinli davrandıklarına dikkat çekti. DİSİ partisinden yapılan açıklamada, “Recep Tayyip Erdoğan’ın görevi yeniden üstlenmesinin açıkta bulunan tüm konuların kendiliğinden çözüleceği anlamına gelmiyor. Ancak gerçek bir politika değişikliği gereklidir” denildi.
   DİSİ Milletvekili Dimitris Dimitriu, Recep Tayyip Erdoğan’ın üstlendiği yeni görevle Kıbrıs sorununun da aralarında bulunduğu birçok soruna iyi komşuluk ilişkileri ilkesiyle yaklaşmasını ve BM Genel Sekreteri’nin, müzakerelerin yeniden başlamasına dair nabız yoklayacak yeni bir danışman göndermesine onay vermesini diledi.
   AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, seçim sürecinin, Türkiye’nin demokratik işleyişe giden yolda daha çok mesafesi bulunduğunu kanıtladığını iddia ettiği açıklamasında, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda ise, başkalarının girişim üstlenmesinin beklenmemesi, bu girişimin Kıbrıs Rum tarafınca üstlenilmesi gerektiğini söyledi.
   DİKO’nun açıklamasında, Erdoğan’ın seçimleri yeniden kazanmasının ülkenin demokratik açıdan gerileyerek “sultanlığa” doğru ilerlediğinin kanıtı olduğunu iddia edilirken; EDEK’in açıklamasında ise, Erdoğan’ın seçimi kazanmasının Kıbrıs sorununa ilişkin politikasında değişiklik yapacağı anlamına gelmediğini öne sürdü. 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 10:47
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460