banner493

Heyecan yarattı

Kıbrıs’taki en eski insan mezarı da bulundu

Heyecan yarattı
banner432
   İngiliz üs toprakları içerisinde bulunan Kurion (Kurio) antik kentinde yapılan arkeolojik kazılarda, bazı insan kalıntılarına rastlandığı haber verildi. 
   Kazıların, M.S. 4’üncü yüzyılda bölgeyi vuran ve yerle bir eden depremden kalma insan kalıntılarını ve diğer kurbanları gün yüzüne çıkardığını yazan Politis gazetesi, Eski Eserler Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, yapılan ön analizlerin, bulunan iskelet kalıntılarının bir çocuğa ve bir bebeğe ait olduğunu göstermekte olduğunu kaydetti. 

Bafta’ki kazılar

   Öte yandan Fileleftheros gazetesinde yer alan başka bir haberde ise, Baf kazasına bağlı Kritu Marottu-“Ay Yorgi” (Gritmarut- Karaoğlanoğlu) bölgesinde yapılan arkeolojik kazılarda bir insan mezarı bulunduğu ve bunun bugüne kadar adada kayda geçirilen en eski insan mezarı olduğu haber verildi. 
   Eski Eserler Dairesi’nin açıklamasına dayanarak, Kritu Marottu-“Ay Yorgi” bölgesinin Çanak Çömlek Öncesi Neolitik döneminden kalma olduğunu yazan gazete, bölgedeki temel ikamet döneminin ise M.Ö 7.800’ler civarına tarihlendirildiğini ekledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2014, 09:28
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner455

banner460