banner564
banner556

İlk tepkiler olumsuz

KKTC’nin, Maraş’la ilgili kararı Rumları memnun etmedi

banner611
İlk tepkiler olumsuz
banner598
banner616

  KKTC hükümetinin kapalı bölge Maraş’ta bulunan taşınmaz malların envanterinin çıkartılması ve KKTC idaresi altında yerleşime açılması yönündeki kararı Kııbrıslı Rum siyasilerin tepkisine yol açtı.

   Alithia gazetesinin haberine göre Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis, ABD’nin 2014 yılındaki Başkan Yardımcısı Joe Biden’in adaya ziyareti sırasında gündeme getirdiği, kapalı bölge Maraş yeniden inşası için komite kurulması önerisini reddedenin Özersay olduğu iddiasında bulundu.
   Hristodulidis: “Anlaşmaya çok yakındık ancak son gün, Biden’in ziyaretinden bir gün önce Özersay, Kıbrıslı Rumların komiteye her türlü katılımını ihtimal dışı bıraktı. ABD’nin, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk ortak komite kurulması konusundaki tüm ısrarlarına karşın hayır diyordu” iddiasında bulundu.
   Bunun üzerine Özersay’a, uluslararası bir komite kurulması önerisinde bulunulduğunu ancak Özersay’ın bunu da kabul etmediğini öne süren Hristodulidis, Özersay’ın en sonunda Kıbrıslı Türklerden oluşan bir komite kurulması önerisinde bulunduğunu ancak bu önerinin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğinin herkes tarafından anlaşılır olduğunu savundu.
    Kapalı bölge Maraş’ın açılması konusunda bir diğer açıklama da sözde “Maraş Belediye Başkanı” Aleksis Galanos’tan geldi.
  Galanos yaptığı açıklamada, Özersay’ın açıklamalarının, Türkiye’nin yönlendirmesiyle yapılan ve hedef şaşırtma amacı güden taktiksel bir hareket olduğu iddiasında bulundu.
  Özersay’ın söz konusu eyleminin, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki gelişmeler ve Türkiye’nin “yasadışı eylemleri” konusunda Brüksel’de olanlarla ilişkili olduğunu öne süren Galanos, “bunlar Maraş’ın iadesiyle alakası olmayan taktiksel hareketlerdir” şeklinde konuştu.
   Galanos ayrıca, Kıbrıs Rum tarafının BM ve AB’ye başvurması gerektiğini de savundu.

Partilerin açıklaması

   Rum siyasi partilerinden de konuya ilişkin açıklamalar geldi.
   DİSİ partisinden yapılan açıklamada “Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümü için siyasi niyet ortaya koymak yerine MEB’in işgali ve sahte devletin yönetim sınırlarının yasadışı genişletilmesi girişiminde bulundukları” iddia edildi.
   Özersay ve Tatar’ın açıklamalarının BM parametrelerinin, iki toplumlu iki kesimli federasyonun ve Guterres çerçevesinin dışında olduğunu öne süren DİSİ, kapalı bölge Maraş’ın açılması yönündeki eylem ve girişimler “yasadışı olduğunu” savundu.
   Habere göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise dünkü açıklamasında, kapalı bölge Maraş’ın Kıbrıs Türk idaresi altında açılacağı ve taşınmazların yasal sahiplerine iade edileceğine dair bilgilerin yıllardan beridir var olduğunu vurgulayarak bunun BM’nin ilgili kararlarına aykırı olduğunu ifade etti.
   Bu tip bir uygulamanın Kıbrıs’ın kalıcı bölünmesi anlamına geleceğini öne süren Kiprianu, bunu kabul etmelerinin söz konusu olmadığının altını çizdi.
   DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ise Türk tarafının bu konuda gerçekten ilerleme sağlanmasını istiyorsa 1979 Kiprianu-Denktaş anlaşmasını uygulamaya koyması gerektiğini savundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473