‘İşaret göremedim’

banner453

Rum eski Meclis Başkanı Yannakis Omiru, çözüm konusunda umutsuz

‘İşaret göremedim’
banner432
  Rum Meclisi eski Başkanı Yannakis Omuru “Samimi olmak isterim. Şu ana kadarki prosedürde yakında çözüme varılacağına dair perspektif açıldığı işareti görmedim” dedi.
   Rum lideri Nikos Anastasiadis’in tavrını eleştiren Omiru şöyle dedi:
 özetle şöyle devam etti:
   “Başkan Anastaiadis’in, ilk aşamada söyleneni yapması, yani sorunun bütün yönleri üzerinde çapraz müzakere olması gerekiyor. Şimdi ne olacak? Türk tarafının sadece aldığı, bizim de sadece verdiğimiz konularda, yani yönetim, ekonomi, Kıbrıs Cumhuriyeti-AB ilişkileri ve mülkiyet üzerinde müzakere ediyoruz.
   Sorunun uluslararası yönü konusunda Kıbrıslı Türklerin görüşlerini de dinlememiz gerekir. Asker hakkında, yerleşikler hakkında, garantiler hakkında ne diyorlar? Sıklıkla söylediğimiz gibi, Kıbrıs sorununun iç yönleri üzerinde anlaşma yörüngesine girersek o zaman uluslararası konferans toplanması gerekir. Ancak Türkler tarafından dörtlü veya beşli konferans gündeme getirildiğinde Kıbrıs hükümetinden, Başkan Anastasiadis’ten, değişmez tezimiz olan ‘dörtlü konferansı kabul etmeyiz’ dediğini duymadım. Uluslararası bir konferansın oluşumu, çözümün şeklini de belirleyebilir.” 
Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2016, 10:05

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460