Kesin rakam ortaya çıkmalı

Güney Kıbrıs’ın ünlü hukukçusu Dimitriades, kuzeydeki Rum mülkleriyle ilgili bir değerlendirme istedi

Kesin rakam ortaya çıkmalı

  Güney Kıbrıs’ın ünlü hukukçusu Ahilleas Dimitriadis, çözüm olsun, olmasın Kıbrıslı Rumların, kuzeyde kalan mülkleriyle ilgili bir değerlendirmenin şart olduğunu açıkladı.

   Dimitriadis’in demecine “İşgal Altındaki Mallar İçin X Factor” başlığıyla yer veren Fileleftheros gazetesi, Dimitriadis’in, Rum kesiminin, Kıbrıs sorununun çözülmesi veya çözülmemesi durumunda, KKTC’deki Rum malları meselesinin ele alınması için, şimdiden hazır olması gerektiğini savunduğunu yazdı.
   Dimitriadis’in, KKTC’deki Rum mallarının bugünkü hafife alınmış değerini önemli ölçüde iyileştiren bir hesaplama yöntemi önerdiğini belirten gazete, belirlenmiş bir değer olmamasının, Rum göçmenlerin, başvuruda bulundukları Taşınmaz Mal Komisyonu’nun hüküm verdiği çok düşük tazminatları kabul etmelerine neden olduğunu öne sürdü.
   Gazete, KKTC’deki Rum malları konusunda tecrübeli bir hukukçu olan Dimitriadis’in, demecinde, “kapalı şehir Maraş başlangıç noktası olarak, işgal altındaki bölgelerdeki Rum mallarının değerinin hesaplanmasına ilişkin bir formüle” atıfta bulunduğunu ekledi.  

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 11:44

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER