banner493

Kıbrıs zirvesi

Anastasiadis, Mitsotakis-Erdoğan görüşmesi öncesinde Atina’ya gidiyor

Kıbrıs zirvesi
banner432

  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis; BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un son temas turu hakkında bilgi vermek ve Yunan hükümeti ile eşgüdüm sağlamak üzere bugün Atina’ya gidiyor.
   Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis ile bugün görüşecek. Rum basın haberlerine göre; Mitsotakis de BM Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. 
   Anastasiadis BM Genel Kurulu’nda Eylül’ün son 10 günlük dönemi içerisinde yapacağı konuşması için de hazırlık yapıyor. Buna göre konuşmasında, devam etmekte olan müzakereleri yeniden başlatma çabalarına ve kendisinin “olumlu tavrı ve çabasına” geniş ölçekte yer vermesi bekleniyor. Rum Yönetimi Başkanı’nın aynı şekilde BM Genel Sekreteri ile New York’ta yapacağı görüşme ve BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleriyle yapacağı temaslar için de hazırlık yapıyor. 
   Fileleftheros gazetesi Anastasiadis’in gerek Genel Sekreter Guterres’le gerek Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ile yapacağı görüşmelerde Maraş konusu, KKTC hükümetinin Kapalı Maraş’la ilgili faaliyetleri dışında Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine atıf yapacağına kesin gözüyle bakıldığına işaret etti. 
   Aynı gazeteye göre, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis Selanik Uluslararası Fuarı’nda düzenlediği rutin basın toplantısında BM Genel Kurulu çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la gerek Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri gerek göçmenler/mülteciler konusunda görüşmek niyetinde olduğunu açıkladı.
AKEL’den çağrı
   Bu arada Rum Komünist AKEL Sözcüsü Yorgos Lukaidis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’ten “BM Genel Sekreteri’ni, müzakerelerin yeniden başlaması ve olumlu sonuçlanması ön şartlarını yaratmaya olumlu katkıda bulunma iradesine sahip olduğuna ikna etmesini” istedi.
   Lukaidis açıklamasında “referans şartlarında mutabakat sağlanamaması olumsuz bir gelişmedir. Bu gelişmenin bu sefer BM Genel Sekreteri tarafından bizim tarafa yüklenmemesini umuyor ve diliyoruz.  Ancak  daha çok da Başkan Anastasiadis’in önümüzdeki dönemde, gerekli iradeye sahip olduğuna ve  Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması ve olumlu tamamlanması ön şartlarının yaratılmasına katkıda bulunma iradesine sahip ve hazır olduğuna BM Genel Sekreteri’ni  ikna edecek şekilde davranmasını diliyor ve umuyoruz” ifadelerine yer verildi. 
   Alihtia AKEL’in açıklamasını “Anastasiadis Guterres’i İkna Etsin”, Miçotakis’in Erdoğan’la görüşme niyetiyle ilgili açıklamasını da “Miçotakis’tan Erdoğan’a Mesaj…. Türk-Yunan İlişkilerinin Yeniden Başlamasını İstiyorsa, Etkin Katkı Koysun… Kıbrıs MEB’inin İhlali ve Mülteciler Meselesi Yalnız Türkiye İle Yunanistan’ın İkili İlişkisiyle İlgili Olamaz, Türkiye-AB ilişkileriyle de İlgilidir”  başlığıyla aktardı.
   Politis “Eroğan’ı Görmek İstiyor… Miçotakis Tahriklere Rağmen Diyalog İstediğini Vurguladı… AKEL Referans Şartlarıyla İlgili Başarısızlığın Ardından Anastasiadsi’ten Guterres’i İkna Etmesini İstiyor” başlığını kullandı.  

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner473

banner460