banner564
banner622

Şartını masaya koydu

Lute ile Kıbrıs sorununu ele alan Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias, garanti ve İttifak Anlaşmaları’nın tesfiyesini istedi

Şartını masaya koydu
banner598

    Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs geçici danışmanı Jane Holl Lute ile Atina’da görüşen Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ‘Garanti ve İttifak Antlaşmaları’nın tasfiyesini istedi. Kocias “çözüm isteniyorsa bu şartımız değişmezdir”dedi.

  Politis “Usulü Konuştular” başlıklı haberinde, Kocias’ın Lute’a Yunanistan’ın, muhtemel takvime ve Kıbrıs sorununun yeniden görüşülmesine dair çabalara bakış açısını anlattığını ve “Garanti ve İttifak Antlaşmaları’nın tasfiyesi gereğini” öne sürdüğünü yazdı.
   Habere göre Lute, her zamanki gibi görüşme sonrasında açıklama yapmadan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan ayrıldı, basının karşısına Kocias tek başına çıktı.
   Lute’a “Kıbrıs sorununun her şeyden önce bir işgal sorunu olduğu” iddiasını yinelediğini anlatan Kocias, Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı Türklerin ve üç azınlığın haklarıyla ilgili görüşlerini de aktardığını söyledi.
   Kocias “Kıbrıslı Rumların ana meselesinin, kendilerini güvende hissetmeleri olduğunu, dolayısıyla iki küçük antlaşmanın (gazete bunların Garanti ve İttifak Antlaşmaları olduğunu yazdı) tasfiye edilmesi gerektiğini söyledim” dedi, şunları da ekledi:
   “Kıbrıs sorunuyla ilgili bir görüşmenin usulüne ve takvimine bakış açımızı anlattım ve Genel Sekreter’in herhangi bir Kıbrıs sorununda özlü görüşme veya müzakereye gitmemiz kararının öncesinde özlü ve etkin ön hazırlık yapılması gereğinin altını çizdim ki irade, kabiliyet ve Kıbrıs sorununa özlü ve verimli çözüm olanağı varsa ortaya çıksın.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474