Taraflara mesaj  gönderilecek

Güvenlik Konseyi’nin 25 Kasım öncesinde Kıbrıs konusunda adım atması bekleniyor

Taraflara mesaj  gönderilecek

 Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin, 25 Kasım’da gerçekleşecek olan üçlü görüşme öncesinde müdahil taraflara mesaj gönderebileceği bildirildi.

   Kathimerini gazetesi, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in iyi niyet misyonu raporunun 15 Kasım’a kadar BM Güvenlik Konseyi’ne sunulacağını ve 2483 sayılı karara göre, iki liderin mesajlarının da (bütünüyle mi yoksa yalnızca görüşlerinin mi olacağının bilinmediği belirtiliyor) raporda yer alacağını yazdı.
Gazete, başta BM Güvenlik Konseyi üyelerinin 25 Kasım akşamı, yani Berlin’deki üçlü görüşmeyle aynı gün bilgilendirilmesinin kararlaştırıldığını, ancak yeni bilgilere göre, gayrı resmi istişarelerin daha erken yapılması için çaba gösterildiğini kaydetti.
    Bunun gerçekleştirilebilmesi halinde, BM Güvenlik Konseyi’ne müdahil taraflara mesaj gönderebilmesi imkanı oluşacağını belirten gazete, Guterres’in tezinin de üçlü görüşme öncesinde güçleneceğini yazdı.
Gazete, Rum Yönetimi’nde, Ankara’nın sürecin ilerlemesini istemediği yönünde görüşün hakim olduğunu ve bu görüşün, Rum Yönetimi’nin BM’deki Daimi Temsilcisi ve Müzakereci Andreas Mavroyannis tarafından da, geçen hafta Amerika’da yaşayan Rumlar ile birlikte düzenlediği toplantıda da dile getirildiğini kaydetti.

Talat’ın açıklaması

   Öte yandan Alithia gazetesi de, “Berlin Üçlü Görüşmesi Üzerinde Gölgeler” başlığıyla manşete çektiği haberinde, Berlin’de yapılacak olan üçlü görüşmeye iki hafta kala, ortamın tehlikeli şekilde kötüye gittiğini ve üçlü görüşmeden olumlu sonuç alınacağına dair beklentilerin daha da azaldığını yazdı.
   Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Cuma günkü açıklamalarında Türkiye’nin tavrıyla ilgili ellerinde bulunan bilgilere ve KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın da Berlin’e boşuna gidiliyor olduğuna dair açıklamalarının, Rum tarafının beklentilerini aşağıya çektiğine ve üçlü görüşmeden, beşli görüşmenin yolunu açacak sonuçlar çıkmasının olanaksız olduğuna işaret ettiğini kaydetti.
   Ankara’nın son zamanlarda Kıbrıs sorununu “unuttuğunu” ve konuyla hiç meşgul olmadığını iddia eden gazete, buna rağmen BM’nin sonuç alamayacağı bir üçlü görüşmeye gitmeye niyetli olmadığını ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu için atadığı geçici özel danışman Jane Holl Lute’un, önümüzdeki Cumartesi liderlerle görüşmek ve üçlü görüşmenin olumlu sonuçlanacağını garanti altına almak için adaya geleceğini yazdı.
   Haberde, Lute’un adaya, son zamanlarda üzerinde çalıştığı bazı fikirlerle geleceği ve bu fikirler arasında, ayrı oy konusunun da bulunduğu belirtildi. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER