Tarihi mektup

Anastasiadis’i doğal gaz konusunda uyaran Rum Dışişleri eski Bakanı Nikos Rolandis, Kıbrıslı Türklerin de hak sahibi olduğunu belirterek, gelişmelerden endişe duyduğunu bildirdi

Tarihi mektup
 Güney Kıbrıs’ta uzun yıllar Dışişleri Bakanlığı’nın yanı sıra Sanayi, Ticaret ve Turizm Baanlığı yapan Nikos Rolandıs, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e doğal gaz konusunda bir mektup gönderdi ve önemli uyarılarda bulundu.
   Fileleftheros gazetesi, Rolandis’in mektubunu “Pusudaki tehlikeler konusunda Açık mektup” başlığıyla yayımladı.
   Geçmişteki bazı endişe ve korkularının doğru çıktığını dile getirerek, şimdi de Kıbrıs için endişelendiğine dikkat çeken Rolandis, Rum toplumu olarak, bazı istisnalar hariç, uzağı göremediklerini ve duyarlılık göstermediklerine vurgu yaptı ve “dolayısıyla kazandığımızdan çok şey kaybettik” dedi.
   Rolandis, BM, Yunanistan, İngiltere, Avrupa veya başka hiç kimsenin Türkiye’yi “Kıbrıs’ı işgal ettiği” için kınamadığına dikkat çekerek, şöyle devam etti:
   “İlk 10 yılda biz de, Kıbrıslı Türkler de birçok hata yaptık, birçok günah işledik. Kıbrıslı Rumların iki büyük hatası 1963 Anayasası’nı değiştirme çabası ve Meclis’in 1967 yılında oybirliğiyle aldığı Enosis kararıydı. Bundan dolayı, Türkiye birçok kez Kıbrıs’ı istila tehdidinde bulundu ancak bizim liderlerimiz buna inanmadı, blöf yaptığını sandı. 1974’te Yunan darbesi –veya, Makarios’un 19 Temmuz 1974’te Güvenlik Konseyi’ndeki konuşmasında adlandırdığı gibi ‘Yunan istilası’- Kıbrıs’a geldi. Bir gün sonra da, biz ‘tehlike edebiyatçılarından’ başka kimsenin beklemediği, Türk istilası geldi. Böylece vatanın üçte birinden fazlasını kaybettik. İlk 14 yılda çok daha duyarlı ve uzağı görenler olsaydık, istila ve işgalden kaçınabileceğimize inanıyorum.”

Yanlışları sıraladı

   Rumlar, 1974’ten sonraki ilk yıllarda daha duyarlı ve uzağı görenler olsaydı Kıbrıs sorununun, o zamanlar önerilen, oldukça iyi planlardan biri tahtında tatmin edici şekilde çözüleceğini  söyleyen Rolandis, 90’lı yıllarda Yunanistan’ın, Rum-Yunan Ortak Savunma Sahası Doktrini ile kombine başlattığı inisiyatif çerçevesinde Rus S-300 füzelerini satın aldıklarını ancak Türkiye’nin Limasol Limanı’nı bombalayacağı korkusuyla Girit’te tahliye edilerek NATO denetimi altına verildiğini hatırlattı.
   Rolandis  “Kırılan milli onurumuzla birlikte 270 milyon dolar kaybedildi. Bütün bu meseleyi başlatan Yunanistan’daki PASOK hükümeti ne göründü, ne de hesap verdi. O zamanlar, daha duyarlı ve uzağı gören olsaydık, ne itibarımızı, ne de 270 milyon dolarımızı kaybedecektik” dedi. 
   Nikos Rolandis bugün sözde Rum MEB’indeki doğal gaz yataklarının değerlendirilmesi konusunun doğru yönetilmesi gerektiğini hatırlatarak, dünyadaki çoğu savaş ve çatışmanın kaynağının petrol ve doğal gaz olduğunu ve Yunanistan’ın da Ege’de, Türkiye’yle çatışmamak için ilerlemediğini hatırlattı. 
   2006’da Ada’nın deniz bölgesindeki doğal zenginliğin Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında adil paylaşımıyla ilgili bir öneri yaptığını da hatırlatan Rolandis, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın öneriyi görüşmeye ilgi gösterdiğini, konuyu Ankara’ya iletmek niyetinde olduğunu da söylediğini fakat Rum tarafının herhangi bir tepki vermediğini kaydetti. Deniz altı zenginliğinin adil paylaşımını zaman zaman yaptıkları açıklamalarla birçok ülkenin desteklediğini söyleyen Rolandis, Mayıs 2012’de Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un, ABD büyükelçisi Kathleen Doherty’nin, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın (10 Mayıs 2017) ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un (17 Nisan 2013) adil paylaşım temalı açıklamalarını örnek gösterdi.
  Rolandis, mektubunun sonunda şunları kaydetti: 
   “Dostum Niko, Türkiye tehdit ediyor. Tehditleri veya egemenlik haklarına itiraz faaliyetlerini kimse haklı görmeyecek. ancak aynı zamanda Sevgili Dostum, Kıbrıslı Türklerin hakları konusunda da bizi kimse haklı görmeyecek. Mesele çok hassastır. Dolayısıyla, icraatlarınıza dikkat edin. Çok geç değilse, önerimi inceleyin. Bizi, ne çok uluslu petrol şirketleri, ne de ‘dostlarımız’ kurtaracak. Türkiye, öngörülemez ve çok tehlikeli bir ülkedir.”
Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2017, 10:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Akın Tangül
Akın Tangül - 1 yıl Önce

Sağduyulu ve mantıklı bir açıklama,bir Kıbrıslı Türk olarak kendisine teşekkür ederim

SIRADAKİ HABER