Yeni karar yok

banner453

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Türkiye ve Güney Kıbrıs’ın taleplerini kabul etmedi

Yeni karar yok
banner432

  Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin 5 - 6 Haziran’da gerçekleşen toplantısında Türkiye’nin, Titina Loizidu davasının komite gündeminden çıkarılması talebini kabul etmedi. Komite; Rum Yönetimi'nin ara emri çıkarılması talebini de desteklemedi.

   Haravgi gazetesine göre; Strazburg’daki Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi gündeminde “Ksenidi-Aresti” ve “Varnava ve Diğerleri” isimli Türkiye aleyhine davaları içeren Rum Yönetimi’nin 4’üncü hükümetler arası başvurusu bulunuyordu. Türkiye’nin, Titina Loizidu davasının Avrupa Konseyi Bakanlar Konseyi takip listesinden çıkarılmasını başaramaması üzerine ortaya koyduğu “engeller” yüzünden yukarıda anılan konularda da hiçbir karar alınamadı.
   Rum tarafından kaynaklar, Loizidu meselesinin Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi listesinde kalmasının önemine işaret ederek, bu şekilde davanın konseyin sonraki toplantılarında ele alınacağına dikkat çekti.
   Habere göre Rum Yönetimi, toplantı öncesinde Bakanlar Komitesi’ne muhtıra sunarak Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) “4’üncü hükümetler arası başvuru” çerçevesinde verdiği tazminat kararlarını yerine getirmediği ve davanın tarafları Rumlara “ödemesi gereken meblağın faizleri ile birlikte 100 milyon Euro’yu aştığı” iddiasında bulunmuş ve Bakanlar Komitesi’nden, Türkiye’nin bu tavrından duyulan hoşnutsuzluğun göstergesi olarak bir “ara emri” çıkarmasını istemişti.  

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460