banner493

Yeniden birleşme tek yol

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromu, Türkiye’den tavır değişikliği bekliyor

Yeniden birleşme tek yol
banner432

   Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, BM kararlarında belirlenen, aranan çözüm şekline yönelik Kıbrıs Rum tarafının tutumunun, sabit ve değişmez olduğunu ifade etti.

    Alithia gazetesi, Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun, AKEL Milletvekili ve Politbüro üyesi Eleni Mavru’nun, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e yönelik eleştirilerine yazılı bir açıklama yaparak yanıt verdiğini yazdı.
   Habere göre Eleni Mavru açıklamasında, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, bir yandan yeniden birleşmenin tercihi değil tek yolu teşkil ettiğini söylediğini, diğer yandan da iki bölgeli, iki toplumlu federasyon yerine iki bağımsız devlete ilişkin çözüm hakkında düşünülmesi gerektiğini ima ettiğini belirterek Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Rum halkına net cevaplar vermesi gerektiğini ifade etti.
    Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, yaptığı yazılı açıklamada, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in çözüm şekline ilişkin görüşünün değişmediğini ayrıca BM’nin önüne müzakerelerde resmi şekilde kalıcı olarak sunulduğunu belirtti.
   Prodromu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu raporuna atıfta bulunarak burada, BM’den üst düzey bir yetkilinin her iki tarafla derinlemesine istişarelere sahip olacağından söz ettiğini, bunun da Anastasiadis’in diyaloğun yeniden başlaması için iyi bir hazırlığın olması gerektiği şeklindeki ilk başta yapmış olduğu öneriyi teyit ettiğini ifade etti.
   Prodromu, Kıbrıs Türk tarafının müzakereye katılması ve tavrının, Türkiye’deki gelişmelere bağlı olduğunu da iddia etti. 
   BM Genel Sekreteri Guterres’in Crans-Montana’daki başarısızlığın ardından, müzakeresiz yaklaşık bir yıl geçmesini endişeyle tespit ederken, haklı olduğunu belirten Prodromu, herkesin -ki bunun arasında AKEL de var-  bunun esas nedenin, Türk tarafının isteksizliği ve Türkiye’deki bugünkü seçimler olduğunu da tespit ettiklerini savundu.   
    Prodromu, “Türk işgalinin, yasa dışı olduğunu ve devleti teşkil etmesinin söz konusu olmadığını, müzakerelerin de işgalin sonlandırılması için yapıldığını” iddia etti. 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner465

banner460