banner493

23 yıllık hüzün

Nöbet tuttuğu sırada Rum askerleri tarafından şehit edilen Piyade Er Allahverdi Kılıç anıldı

23 yıllık hüzün
banner432

Rum askerleri tarafından 8 Eylül 1996 yılında Güvercinlik köyündeki sınır bölgesinde nöbet tuttuğu sırada şehit edilen Piyade Er Allahverdi Kılıç, dün 23. ölüm yıldönümünde düzenlenen törenle anıldı.

Güvercinlik’te Kılıç'ın şehit edildiği yer olan nöbet kulübesi önünde yer alan törene, şehit Piyade Er Allahverdi Kılıç'ın ailesi, Gazimağusa Kaymakamı Kemal Serpal, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre; askeri erkan, dernek kurum, kuruluş, siyasi parti yetkilileri ve diğer yetkililer katıldı.
Törende, protokol sırasına göre şehidin şehit edildiği kulübe önüne çelenkler sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.
Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği adına konuşan Ersoy Talu, görevi başında Rum askerleri tarafından şehit edilen Kılıç'ı 23. ölüm yıldönümünde saygı ve rahmetle andı.
Talu, Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığını, özgürlüğünü her zaman koruyacağını ve haklı mücadelesini her zaman sürdüreceğini belirterek, şehitleri ve gazileri andı.
Her zaman vatanı, bayrağı ve cumhuriyeti koruyacaklarını, Türk varlığını Kıbrıs'ta hiçe sayan baskılara boyun eğmeyeceklerini, azınlık olarak yaşamayacaklarını belirten Talu, Kıbrıs’ta iki eşit halk olarak yaşamaya devam edeceklerini ifade etti.
Geçmişte yaşananlardan dersler çıkararak varlıklarını sürdüreceklerini ifade eden Talu, “Gelecek nesillere bu güzel emaneti aktarmak yarınlara taşımak boynumuzun borcudur” dedi. 

Töre: Rum'a bir karış toprak verilmeyecek
Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre de, Şehit Piyade Er Allahverdi Kılıç'ın Rumlar tarafından İngiliz'in kontrolünde olan bir bölgede kahpece vurulduğunu ve canına kıyıldığını kaydetti.
Töre, aynı kahpe saldırıda Kılıç'ın nöbet arkadaşı Burhan Cihangir'in de ağır yaralandığını belirterek, Rumlar'ın İngiliz toprağından sızdığını, kan akıttığını ve can aldığını belirtti.
"Biz bu topraklara 1571'den bugüne kadar kan verdik, can verdik" diyen Töre, kahraman Mücahit ve Mehmetçik’in bu toprakları kanla canla vatan yaptığını, bu yüzden Rum'a bir karış toprak vermeyeceklerini söyledi.

Özer: Bu devlete sahip çıkacağız
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı 4. Piyade Alay Komutanlığı’ndan Asteğmen Süleyman Berk Özer de, 23 yıl önce görevi başında şehit edilen Kılıç'ı rahmetle andı.
Özer, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı olarak halkın güvenliğine ve cumhuriyete her zaman son nefeslerine kadar Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte sahip çıkacaklarını ifade ederek, cumhuriyeti vatanı ve toprakları azim, inanç ve kararlılıkla koruyacaklarını vurguladı.
Konuşmaların ardından şehitler için dua okundu ve tören, Kılıç'ın şehit edildiği yerin ziyaretiyle tamamlandı.

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner465

banner460