49 bin Euro yerine 32 bin Euro

Hükümet, eski otobüs ve kamyonların yenilenmesine olanak sağlamak amacıyla toplamda yüzde 36’lık vergileri kaldırdı

49 bin Euro yerine 32 bin Euro
Pelin YÜKSELAY
Diyalog’a konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Bakanlar Kurulu’na sundukları öneri çerçevesinde eskimiş otobüs ve kamyonların yanı sıra iş araçlarının yenilenmesine olanak sağlamak amacıyla tüm vergilerin kaldırıldığını söyledi. Buna göre; yüzde 16 KDV, yüzde 16 Fiyat İstikrar Fonu ve yüzde 4,4 oranında Rıhtım Harcı sıfırandı.
Diyalog muhabirinin konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğu Dünya Oto Direktörü Hasan Debreli ise; kararın tüm detaylarına ulaşamadıklarını, ancak ilk değerlendirmelere göre şimdiki halde vergilerle 49 bin Euro’ya satılan bir otobüsün 32 bin Euro’ya  satılabileceğini söyledi.

Van araçları da kapsıyor…
Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, dün akşam saatlerinde canlı yayında Diyalog TV’ye bağlanarak, Bakanlar kurulu’nda alınan kararları açıkladı. Atun, bir soru üzerine 2.5 tonun üzerinde ağırlık taşıyabilen van araçların da vergilerden muaf tutulacağını söyledi. 
   Atun şöyle dedi:
“Özel sektör yatırımlarının desteklenmesi politikası dahilinde yerel firmalarımızın üretim ve hizmetlerini yürütmesi ile ilgili kullanmak zorunda oldukları motorlu iş araçlarının iş verimliliğinin artırılması ve yol güvenliliğin sağlanması, yol güvenliği ile birlikte yeni model düşük emisyonlu çevre dostu araçların ülkeye kazandırılması, iş araçları filomuzun yenilenebilmesi, çağdaş bir yapıya kavuşturulması ve geliştirilmesi yönünde ithal edilecek yeni iş araçları ve yeni otobüslere uygulanan Rıhtım Harçları, Katma Değer Vergisi ve Fiyat İstikrar Fonu oranlarında yeni araç alımını teşvik amacıyla düzenlemeye gidildi ve harç oranları sıfırlandı.”
Karar uyarınca, ülke firmalarının yolcu taşımacılığı, sanayi, inşaat üretim, imalat ve benzeri sektörlerde verimliliğini arttırarak, ekonomik ömrünü dolduran iş araçlarının yarattığı iş ve maliyet kaybının önlenmesi, yeni teknolojiye sahip iş aletlerinin alınmasının teşvik edilmesi, trafikte kullanılan otobüsleri ile iş araçlarının düşük emisyona sahip yeni model ile değişiminin sağlanması sağlanarak ekonomiye katkıda bulunmanın yanında kullanılacak araçların iş ve yol güvenlik düzeyinin artırılması için yenilenmesi teşvik edilecek.  
Hangi iş araçlarında vergi kalkıyor?
Yeni uygulama ışığında; yeni iş araçları gümrük vergilerinin kaldırılması kapsamına giren araç ve gereçler şöyle:
“A: Forkliftler
B: Kamyon ve benzeri eşya taşıma kapasitesi 2,5 ton üzeri olan motorlu taşıtlar
C: Buldozer, greyder, ekskavatör, küreyici yükleyiciler,
D: Kısa mesafelerde eşya taşımaya mahsus kendiliğinden hareketli yük araçları,
E: Özel amaçlı motorlu taşıtlar, vinçler, itfaiye araçları, beton karıştırıcı, yol süpürme araçları,
F: Otobüsler,
Yeni olması kaydı ile tüm KDV-Rıhtım Harcı ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan muaf tutulacak.
                                     Eskisi               Yenisi
KDV                              %16                     %0
Rıhtım Harcı:                  %4,4                   %0
Fiyat İstikrar Fonu          %16                     %0
Ayrıca aynı politika doğrultusunda yeni ithal edilecek iş alet alımlarında Kalkınma Bankası’ndan yüzde 80 oranında kredilendirme kapsamına da alınmasının sağlandığı belirtildi.
Debreli: Güvensiz araçlar kaldırılacak
   Dünya Oto Direktörü Hasan Debreli, konuyla ilgili olarak Diyalog muhabirinin soruların ı yanıtladı. Debreli “ilk anda pratik bir değerlendirme yaparsak, vergilerle 49 bin Euro’ya satılan bir otobüs veya kamyonun, vergisiz haliyle 32 bin Euro’ya satılabileceğini söyleyebiliriz”dedi.
   Debreli şunları kaydetti:
   “Açıkçası biz de bu konuyla ilgili detayları henüz bilmiyoruz, ilerleyen günlerde daha fazla bilgi sahibi olacağımızı düşünüyorum. Şu anki değerlendirmem ise bu kararın piyasada çok kötü durumda olan iş araçlarının ortadan kalkmasına yönelik olduğu yönünde. Vergilerin kaldırılması fiyatları düşüreceğinden iş insanları, otobüs şirketleri araçlarını daha kolay değiştirmeye gidecektir. Yollardaki güvensiz araçlar bu şekilde ortadan kalkacaktır. Bu ‘güvensiz’ olarak addettiğimiz araçların tamiri ve kayıtları için harcanan büyük paralar yerine vatandaşlar, arabayı değiştirmenin buna oranla daha az maliyetli olduğunu düşünecekledir ve satın almaya yöneleceklerdir. Biz de Dünya Oto olarak ticari araç satışlarımıza ağırlık vereceğiz.”
Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2017, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER