banner564
banner556

Akıncı: Sayıştay önemli bir kurum

Akıncı: Sayıştay  önemli bir kurum
Özlem Güran AKKORLU  
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, devlet kurumlarına gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında Sayıştay Başkanı Osman Korahan’ı ziyaret ederek görüş alış verişinde bulundu.
Akıncı saat 10:00’da gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı konuşmada, devletin hukuki, idari ve mali denetimler yapan denetim organları olduğunu ve Sayıştay’ın  mali denetim yapan çok  önemli bir işleve sahip olduğunu vurguladı.
Tüm kurumlarla iyi bir diyalog içinde olma taraftarı olduğunu kaydeden Akıncı, bu ziyaretleri  gerçekleştirmede biraz geç kaldığını da ifade etti.
Kamu yönetiminin bir bütün olarak verimli ve etkin bir şekilde işlemesinin en büyük sorumlusunun anayasaya göre cumhurbaşkanı olduğunu dile getiren Akıncı, bu bağlamda devleti bir bütün yapan organların da işlevlerini en iyi şekilde yürütmesinin o bütünün genel sağlığıyla yakından alakalı olduğunu söyledi.

Korahan: Yaklaşık 250 civarında denetim noktası var
Sayıştay Başkanı Osman Korahan da konuşmasında, Sayıştay’ın anayasal bir kuruluş olduğunu ve devletin gelir ve giderini denetleyerek sonucunu Cumhuriyet Meclisi ile  Bakanlar Kurulu’na sunduğunu söyledi.
Sayıştay’ın Kurumların gelir, gider borç alacak tahvil gibi her şeyini denetleyen ve yasadışı  bir nokta bulduğu zaman bunu başsavcılığa raporlayan bir kuruluş olduğunu belirten Korahan,  yaklaşık 250 civarında denetim noktaları bulunduğunu  söyledi.
     Bu yıla kadar 25 denetçi ile çalışmalarını sürdürmeye çalıştıklarını belirten Korahan, bu yıl 14 kişi daha kadroya alındığını ve toplam 34 denetçi ile çalışma yaptıklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2017, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473