Açın vanayı

banner453

Musluklardan 5 günde bir akan pis kuyu suyu ile yaşamaya çalışan Mehmetçik halkı da, Türkiye’den gelen suyun dağıtılması için çağrı yapıyor:

Açın vanayı
banner432
Osman ZORLU
   Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu’ndan sonra Mehmetçik halkı ve Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli de susuzluğa isyan etti.
   Diyalog’a konuşan bölge halkı, çeşmelerden 5 günde bir kirli kuyu suyu aktığını belirtirken, Türkiye’den gelen suyun bir an çnce dağıtılmasını istedi. Başkan Sarıçizmeli de günde bin ton suya ihtiyaç duyduklarını belirterek “Belediyemiz Türkiye’den gelen suyun halka verilmesini onayladı” dedi.
   Denizden arıtma yöntemiyle sağlanan suyun kesildiğini, kuyuların kuruduğunu belirten Sarıçizmeli, bu durumda 5 günde bir Çayırova’dan gelen suyun kullanıldığını ifade etti. Sarıçizmeli “ya Türkiye’den gelen suyu acilen versinler, ya da arıtma sorununu halletsinler” dedi.
   Bölge halkı, kuyudan çekilen ve tankerle köy deposuna boşaltılan suyun çok kötü olduğunu belirterek “duş yaparken, ağzımızı, yüzümüzü, sebze ve meyvelerimizi yıkarken korkuyoruz” diyor ve acilen önlem alınmasını istiyor.
  Diyalog’a konuşan mehmetçik halkının görüşleri şöyle:    

   Melih Yıldız: İlkokul öğretmeniyim. Çeşmelerden çamur gibi su akıyor. Kireç oranı yüksek. Evde bu sular yüzünden çamaşır, bulaşık makineleri ve şohbenler bozuldu. Bir an evel Türkiye’den gelen kaliteli suyu versinler.

   Fevzi Erişen: Emekliyim. Köyümüzde sular bazen haftada bir akıyor. Suyun kalitesi yok. Banyodan çıktığımda saçlarım yapışıyor. Buna dayanacak gücümüz kalmadı.Bir an evel Türkiye’den gelen su halka verilsin.

Mehmet ali Öngören: Emekli orta okul müdürüyüm. Bu bölgede sular 5-6 günde bir akar. Ayrıca çok kalitesiz ve kireçli. Duş aldığmızda temizlenemiyoruz. Nerde o eski mahalle ceşmelerimi arıyoruz. Bu su ile makineler çalışmıyor. Bir an evel Türkiye’den gelen kaliteli suyu halkın hizmetine sunsunlar.

Aycan Canalp: Bölgenin esnafıyım. Suyumuz 5 günde bir akıyor. Ayrıca kirli  ve kalitesiz.  Böyle yaşanılmaz. Çağrı yapıyorum; bir an önce Türkiye’den gelen yüksek kaliteli suyu halka versinler...

Sucuoğlu, sıhhiye müfettişleri ile toplantı yaptı
Öte yandan Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nde görev yapan tüm sıhhiye müfettişleri ile toplantı gerçekleştirdi.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Sucuoğlu, Lefkoşa, Girne, Mağusa, İskele ve Güzelyurt bölgelerinde görev yapan sıhhiye müfettişlerinden bölgelerde yaşanan sıkıntılar hakkında bilgi aldı ve halk sağlığını önemli ölçüde etkileyen ve yaşam kaynağı olan suyun, daha etkin, daha verimli ve daha izlenilebilir bir şekilde kontrol altına alınabilmesi için neler yapılabileceği konusunda müfettişler ile görüş alışverişinde bulundu. 

Sulara sıkı denetim geliyor…
Ülkedeki şebeke sularından akan suyun mikrobiyolojik kontrolünün yapılması, yasalara uygun olmayan şekilde satışa sunulan kuyu sularının engellenmesi gerektiğini söyleyen Sucuoğlu, halkın kullandığı her türlü suyun ilgili tüm mercilerle iş birliği halinde sistematik bir şekilde denetlemesi yönünde çalışma başlattıklarını ifade etti.
Kapalı alanlarda yapılan sigara denetimlerinin de sıklaştırılacağını belirten Sucuoğlu, sigaranın insan sağlığı için birçok zararı olduğunu, bu nedenle dünyada binlerce kişinin kanser hastalığına yakalandığını söyledi. Sigara içmeyenlerin sağlıklı ve dumansız bir ortama ihtiyaç duyduğunu da dile getiren Sucuoğlu, sigara içenlerin daha fazla duyarlılık gösterip yasalara uymalarını istedi. Sıhhiye Müfettişleri ile rutin olarak toplantılar gerçekleştireceklerini de söyleyen Sucuoğlu, insan sağlığı için alınabilecek her türlü tedbiri alacaklarını belirtti.
Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2016, 09:55

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460