banner493

AGİT, Diyalog Tv kararından endişeli

AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi Désir “ Diyalog TV’ye yönelik karar serbest bilgi akışını olumsuz etkiliyor” dedi

AGİT, Diyalog Tv kararından endişeli
banner432

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Désir, Diyalog TV'nin yayın yapmasının Türkiye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) almış olduğu karar neticesinde önlenmesi üzerine endişelerini dile getirdi.
   Désir, “Kıbrıslı Türk Diyalog TV kanalının yayınını durdurma kararı beni çok endişelendiriyor. Böyle bir karar, serbest bilgi akışını ve çok sayıda farklı görüş ve düşünceye erişimi olumsuz etkiliyor ”dedi. 
  Désir, “Bu kararların medyayı ve gazetecileri korkutmasından ve bunun da otosansürün artmasına yol açabileceğinden endişe duyuyorum” ifadesini kullandı.
   AGİT Basın Özgürlüğü Temsilciliği açıklamasında, RTÜK’ün yayın durdurma kararının Diyalog TV'nin “Dünyaya Bakış” programına katılan bir konuğun Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın ekonomi politikalarını eleştirmesi üzerine geldiğine de dikkat çekildi.
   Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği'nin (KTGB) girişimiyle Diyalog TV'nin TÜRKSAT’tan çıkarılması konusunu gündemine alan AGİT açıklamasıyla konu uluslararası platforma taşınmış oldu.
   Devletlerin üye olduğu resmi bir uluslararası kuruluş olan AGİT'in, aralarında Türkiye'nin de yer aldığı 57 üyesi var.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2020, 10:52
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner474

banner460