banner564
banner556

Alıcı çıkmadı

Lapta’daki Great Stone 2 isimli sitede bulunan 13 ev, 4 milyon 725 bin TL ile açık artırmaya sunuldu

Alıcı çıkmadı
Teoman TURAN
Girne’ye bağlı Lapta’da, Great Stone 2 isimli sitede İngilizlere satılan ve daha sonra sorun yaşanan 13 ev, dün 4 milyon 725 bin TL ile açık arttırma usulü ile satışa sunuldu. Lapta’da Cuma’nın Kahvesi’nde gerçekleştirilen açık arttırmada hiçbir alıcı çıkmayınca, satış ertelendi.
Olayda mağdur olduğunu iddia eden İngiliz aileler ve avukatlarının da takip ettiği açık arttırma usulü satışa, söz konusu evlere turizm yatırım amaçlı talip olduğunu söyleyen bir şirket katılmak istedi. İsmini vermeyen şirket yetkilisi ile sitede evleri bulunan bir kısım İngiliz aile arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.
   Sözkonusu şirket yetkilisi, şayet başka birinin açık arttırmaya katılmaması durumunda, kendisinin de çekileceğini beyan etmesi üzerine ortalık sakinleşti. Lapta’da saat 10.00’da başlayan ve iki saat süren açık arttırmaya kimsenin katılmaması üzerine, açık arttırma ileriki bir tarihe ertelendi.  İkinci açık arttırmada, 4 milyon 725 bin TL değil yüzde 10 eksiği ile evlerin satışa çıkarılacağı öğrenildi.
İngiliz aileler ve avukatları Güneş Menteş yaptıkları kısa açıklamada olayın peşini bırakmayacaklarını, hukuk zemininde mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

Olay nasıl gelişti?
Great Stone 2 ismi verilen sitede 13 İngiliz ailesinin evi bulunuyor. Evleri 2006-2007 yıllarında Great Stone şirketi ile yazılı sözleşme ile satın alan İngiliz aileleri, sözleşmedeki tüm şartları yerine getirdiler, satış bedellerini kuruşuna kadar ödediler, ancak o tarihte bu sözleşmeleri Tapu Dairesi’ne yatırmak mümkün olmadığı için yatıramadılar. Müteahhidin eksik bıraktığı işleri de sorun yapmayıp tamamladılar ve evlerine yerleştiler. Tek sorunları KKTC bürokrasisinin süratli hareket etmemesi, müstakil koçanların zamanında çıkarılıp evlerin kendilerine devredilmemesi. İngiliz aileler ayrı koçanlarını alamadan uzun süre evlerinde yaşamaya devam ettiler. Bir gün, felaket kapılarını çalana kadar şikayetleri olmadı. Bir gün evlerinin satılacağını ve sokakta kalacaklarını öğrendiler. Bu kötü sonucu önlemek için her çareye başvurdular.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2017, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner455