banner564
banner556

Çifte masa kurulacak

Rum Müzakereci Mavroyannis, Cenevre’ye çözüm için gideceklerini ve bunun tek yol olduğunu söyledi

Çifte masa kurulacak
 Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis, Kıbrıs Rum tarafının Cenevre’ye her türlü çabayı harcayarak, pragmatik bir yaklaşımla gideceğini ve Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin tek yol olduğunu söyledi.
   Haravgi gazetesinde “Cenevre’de Çifte Masa Kuruluyor” başlığıyla manşetten ve “Kıbrıs Sorununun Çözümü Tek Yol” başlığıyla iç sayfadan verilen habere göre, Astra’ya konuşan Mavroyannis, hazırlanacak olan ortak “kılavuz” belgenin, Cenevre’de yapılan ilk görüşme ile Mont Pelerin’de olup bitenlere dayanacağını ve bunun Birleşmiş Milletler (BM) belgesi olmayacağını savundu.
   Bahse konu belgenin müzakere konusu olmayacağını da dile getiren Mavroyannis, herhangi bir tarafın bununla “yaşayamaması” halinde, teorik olarak Cenevre’ye gitmeyeceğini öne sürdü.
   Fikir ayrılığı/anlaşmazlık olması halinde, iki tarafın uç noktaya ulaşmayacağını umduğunu da dile getiren Mavroyannis, belgenin bütün başlıklara değil, yalnızca Güvenlik ve Garantiler başlığına atıfta bulunacağını ve belge temelinde, müzakerelerin ilerleme kaydedip kaydetmeyeceğinin tespit edileceğini dile getirdi.
   Mavroyannis, Cenevre’de hedefin, “Türkiye’nin hali hazırda bilinen tezlerinin tespit edilmesi değil, Kıbrıs sorununun çözümü olacağını” da savundu.
   Güvenlik ve Toprak başlıklarının geriye kalan başlıkların olduğu noktaya ilerlemesi halinde, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin ilerlemesinin de mümkün olduğunu savunan Mavroyannis, açıklığa kavuşturulması gereken önemli unsurlar bulunduğunu belirterek, toprak başlığının mülkiyetle de doğrudan ilgili olduğunu ve toprak başlığında ilerleme olmaması halinde, mülkiyetin de daha öteye gidemeyeceğini kaydetti.
   Her şeyin masaya konulmasının zamanı olduğunu da dile getiren Mavroyannis, Türkiye’nin bir sonraki adımlara ilişkin niyetinin ortaya çıkmasının beklendiğini ifade etti.
  Cenevre’deki süreç esnasında, en az iki paralel istişare masası olacağını ve bunlardan birincisinin güvenlik ve garantilerle alakalı olacağını öne süren Mavroyannis, buna garantör güçler, Avrupa Birliği (AB) ve iki tarafın katılacağını ifade ederek, işlerin olumlu gitmesi halinde, buna örneğin BM Güvenlik Konseyi Daimi üyeleri gibi, başka ülkelerin de katılmasının ihtimal dışında olmadığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2017, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner472