banner493

Amaç ülkeye hizmet

Denktaş, “Bağımsız milletvekillerine nasıl güveneceksin” diye soran Çakıcı’ya, hükümet kurma noktasına gelindiğinde, kişisel hırs ve duyguları bir kenara bırakacağını söyledi

Amaç ülkeye hizmet
banner432
Cumhuriyet Meclis Genel Kurulu, Meclis Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı başkanlığında dün saat 10.20’de toplandı. Toplantı yaklaşık yarım saat sürdü. 
Cumhuriyet Meclisi ilk olarak Danışma Kurulu’nun Meclis’in bir sonraki birleşimine ilişkin kararını görüştü ve dün gündemde bulunan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Su Temini ve Yönetimine İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı” ve “Seçim ve Halk Oylaması Yasa Önerisi”nin görüşülmesini, Perşembe gününe ertelendi. 
Birleşimde, DP-UG Başkanı Serdar Denktaş söz alarak, Seçim ve Halk Oylaması Yasa Önerisi ’ne olumlu oy vereceklerini söyledi. 
Genel Kurul’da daha sonra Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın hükümeti kurma görevini UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’e vermesi milletvekillerinin bilgisine getirildi.
CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer yerinden söz alarak, tutanakları geçmesi amacıyla, hükümeti kurma görevini alan UBP Genel Başkanı Özgürgün’ün meclis oturumunda olmadığını ve bunun bir ilk olduğunu belirterek bu durumu eleştirdi.
TDP milletvekili Mehmet Çakıcı söz alarak, hükümeti kurma görevi verilen milletvekilinin tezkere okunurken Meclis’te bulunmamasını eleştirdi. 
Hükümetin kuruluş biçiminin kendisini rahatsız ettiğini belirten Çakıcı, Denktaş’ın bağımsız milletvekillerine nasıl güveneceğini sordu. 

Denktaş: Ön yargılı olmayın…
Bunun üzerine söz alan Denktaş da, hükümet kurma noktasına gelindiğinde, kişisel hırs ve duyguların ve bireysel duyguların bir kenara bırakılarak, ülke için yapılabileceklerin düşünüldüğünü söyledi. 
Denktaş, ortak noktanın devletin güçlenmesine inanmak olduğunu belirtti. 
Denktaş, protokol içindeki tartışmaların belli bir noktaya geldiğini kaydetti. 
Denktaş, hükümetin kurulması ve işleyişine ilişkin “Lütfen önyargılı olmayın” dedi. 
Bağımsız Milletvekili Hakan Dinçyürek de, hükümetlerin görevinin ülkenin önünü açmak olduğunu belirtti. 

Çavuşoğlu: Özgürgün’ün yerine biz buradayız
UBP milletvekili Nazım Çavuşoğlu, Özgürgün’ün hükümet kurma sürecinin hızlandırılması adına Genel Kurul’da bulunmadığını, bu görevi yürütme adına kendilerinin burada olduğunu, partinin herhangi bir zafiyeti bulunmadığını belirtti. 
Meclis bir sonraki görüşmesini 14 Nisan Perşembe günü yapacak. 
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 09:39
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner474

banner460