Arda’nın hikayesi anlatıldı

“Cinnet Mevsimi” belgeseli Naci Talat Vakfı Barış ve Dostluk Evi’nde gösterildi

Arda’nın hikayesi anlatıldı
banner432

 Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Parti Eğitim Merkezi (PEMER) tarafından başlatılan belgesel gösterimi ve söyleşileri çerçevesinde 2015 yılında hayatını kaybeden Arda Erkan’ın anısına ailesinin talebi ile hazırlanan, yapım ve yönetmenliğini Elvan Şener’in üstlendiği “Cinnet Mevsimi” belgeseli geçtiğimiz günlerde Naci Talat Vakfı Barış ve Dostluk Evi’nde gösterildi. 

CTP’den yapılan açıklamaya göre, belgesel gösteriminin ardından Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu ve Eğitim Bilimci Prof. Dr. Osman Cankoy ile söyleşi gerçekleştirildi. 
Arda’nın hikayesinden esinlenerek hazırlanan ve uyuşturucu kullanımı ile ilgili mücadelenin sembolü haline gelen belgeselde, Arda’nın yaşadıkları, anne, baba ve arkadaşları tarafından aktarılırken bir yandan da Kuzey Kıbrıs’ta sentetik uyuşturucu madde bağımlılığı irdeleniyor. 
Eski ve şimdiki bağımlıların konuşturulduğu belgeselde, Cezaevi Müdürü, Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü, psikiyatr ve sosyal hizmetler uzmanlarının görüşleri de yer alıyor. 

Karaokçu: Uyuşturucu ile mücadele müfredata eklenmeli
Belgeselin ardından yapılan söyleşide Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, Yorgancıoğlu hükümeti döneminde oluşturulan komisyonun kuruluş amacı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. 
Karaokçu ilk hedeflerinin veri tabanı oluşturmak olduğuna değinerek, ilkokul, ortaokul ve liselerde yapılan çalışmaları aktardı. 
Liselerde müfredata uyuşturucu ile mücadelenin 2 yıldır eklendiğini ama aynı çalışmanın hazır olduğu halde halen ilkokul ve ortaokullarda müfredata eklenemediğini belirten Karaokçu, yaptıkları araştırmalarda özellikle ilkokul çocuklarında alkol kullanımının ilk kez aileler ile birlikte denendiği ile ilgili sonuca dikkati çekti. 

Cankoy: Gençler sahiplenilmeli
Eğitim Bilimci Prof. Dr. Osman Cankoy, mevcut eğitim sistemi ile çocukların başarılarının sayılar üzerinden yorumlanmasının yanlışlığına dikkat çekerek, kendini geliştiren, düzelten ve iyileştiren çocukların kat ettiği mesafe üzerinden motive ve ödüllendirmenin uygulanması gerektiğini belirtti. 
Diğer yandan “Cinnet Mevsimi” belgeseli 4 Mart Pazartesi Girne’de gösterilecek. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER