banner493

Barış suyu olabilir

banner514

Alaköprü Barajı’nda incelemelerde bulunan Bakan Bakırcı, Asrın Projesi’nin Kıbrıs Adası için önemini yineledi

Barış suyu olabilir
banner432

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı, Türkiye’den KKTC’ye su temini projesi kapsamında devam eden çalışmaların Türkiye’deki bölümlerini incelemek ve temaslarda bulunmak amacıyla Mersin’e gitti.

Bakanlıktan verilen bilgiye göre, Bakırcı buradaki temasları çerçevesinde önce projenin başlangıç yeri olan Alaköprü Barajı’nda incelemelerde bulunarak barajın içerisinde yer alan bölüm ve tesisler hakkında bilgiler aldı.

Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürk, Devlet Su İşleri Anamur Şube Müdürü Ali Çakmak ve DSİ KKTC Proje Müdürü Birol Çınar’dan Alaköprü barajında yapılan çalışmalardaki son durumu dinledi.

Bakırcı, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Mart ayında her iki ülkede yapılan barajların bitmiş olacağını söyleyerek, Haziran ayında da suyun adaya gelecek olması ile Kıbrıs Türk halkının suyla buluşacak olmasının büyük bir övünç kaynağı olduğunu belirtti.

DSİ yetkililerinin baraj bölgesinde yaptığı çalışmaların büyük bir titizlikle sürdüğünü söyleyen Bakırcı, bu çalışmaların en iyi şekilde devam ettiğini görmenin, her şeyin zamanında bitirilecek olması anlamına geldiğine dikkat çekti.

 

Suyun kıymetini çok iyi biliyoruz

Bakırcı, sorulan bir soru üzerine, önümüzdeki süreçte suyun bir borsa emtiyası gibi çok değerli bir ürün haline geleceğini ifade ederek, “Onun için suyun kıymetini bilmek gerekiyor. Anavatınımızın bu desteği bizim için çok önemli. Biz suyun kıymetini çok iyi biliyoruz” dedi.

“Suyun Kıbrıs görüşmelerindeki etkisi ve Güney Kıbrıs ile paylaşılabilmesi ihtimali” konularının sorulması üzerine Bakırcı, şu anki görüşmelerde bu konunun masada olmadığını, gelecek zaman için bir barış suyu olarak gördüklerini ifade etti ve Güneyin uzlaşıcı tutumu ve talebi olduğu takdirde bu konunun Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye makamlarınca karar verilebilecek bir durum olduğunu anlattı.

 

Dragon çayında inceleme yaptı

Suyun KKTC'ye gelmesinin dünyaya verilen büyük bir mesaj olduğunu da ifade eden Bakırcı, bu mesajın Anavatanın, Kıbrıs Türkü’ne devam eden güven ve desteği olduğunu söyledi.

Bakırcı ve beraberindekiler daha sonra Alaköprü Barajını besleyecek olan Dragon çayını inceledikten sonra deniz tabanında devam eden gömülü boruların döşenmesi işlemi hakkında bilgi aldı.

Bu kapsamda boruların deniz ile ilk birleştiği noktada incelemeler yapan Bakırcı'ya, yetkililer tarafından üçüncü kilometre için boru döşeme işlemine bugün başlandığı bilgisini verdiler.

Bakırcı, temasları kapsamında ayrıca boru üretiminin yapıldığı Seka Limanı ve boruların geçiş işleminin yapıldığı Nato Limanına da giderek tesisleri inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2014, 03:06
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner465