banner564

‘Belimiz büküldü’

banner587

Grev yapan KTAMS “Krizin Bedelini Krizi Yaratanlar Ödesin” diyor 

‘Belimiz büküldü’
banner598

 Tam gün grev yapan KTAMS, zamları ve hükümetin zamlar karşısında vatandaşın alım gücünü koruyamaya yönelik önlem almamasını Meclis önündeki eylemle protesto etti.

Eyleme katılanlar, ”Yeter”, “Zamların Altında Ezilmeyeceğiz” ve “Krizin Bedelini Krizi Yaratanlar Ödesin” pankartları taşıdı.
Bu sabah saat 09.30’da KTAMS genel merkezi önünden hareket eden eylemciler yürüyerek saat 10.00’da Cumhuriyet Meclisi önüne geldi. Siyah balonlar ve siyah kıyafetlerle dikkati çeken eylemciler düdük, davul ve trampetlerle hükümeti protesto etti.
Meclis önünde basın açıklaması yapan sendika yetkilileri daha sonra Meclis’e girerek hazırladıkları ve sabit gelirli, kamu görevlisi ve asgari ücretliyi koruyacak yasa önerilerini hükümete ve Meclis’e sundu.
Bengihan: Belimiz büküldü
KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Meclis önünde yaptığı konuşmada, TC’ye ekonomik ve siyasi bağlılıkla birlikte TL’deki değer kaybının krizde etkili olduğunu kaydederek, 4’lü koalisyon hükümetinin uyguladığı ekonomik politikanın asgari ücretliyi, sabit gelirliyi ve kamu görevlilerini koruyamadığını, aksine zamlar yapılarak halkın belinin daha da büküldüğünü ifade etti.
Krizin bedelinin emekçilere ödetilmek istendiğini kaydeden Bengihan, hükümetin toplumsal seferberlik ilan edilmesi ve herkesin elini taşın altına sokması çağrısına yönelik emekçilerin “tüm vücudunu taşın altına soktuğunu” anlattı.
Teşvik, muafiyet ve aflarla daha da zenginleşen sermaye kesimi ve üniversite patronlarının ne kadar kurumlar vergisi ödediğini soran Bengihan, hükümet edenlerin veya Cumhurbaşkanı’nın örtülü ödenekten ne kadar fedakârlık yaptıkları sorusunu da yöneltti.
Barçın
Sendika Genel Sekreteri Devrim Barçın da hazırlanan basın açıklamasını okudu.
Barçın, asgari ücretin net 2 bin 279 TL olduğu KKTC’de açlık sınırının 2 bin 625 TL’ye ulaştığının altını çizerek, her daim elini taşın altına koymuş bir sendika olarak, hükümetin yaptığı zamlar sonrası halkın alım gücünü korumaya yönelik adım atmamasına “Artık yeter” dediklerini söyledi.
Buna ek olarak Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın hayat pahalılığını maaşlara tam olarak yansıtamayacaklarını söylemesinin bardağı taşıran son damla olarak niteleyen Barçın, emekçilerin yasal hakkı olan hayat pahalılığı ödeneğine dokundurmayacaklarını “dokunmaya kalkan elleri de kıracaklarını” ifade etti.

Hükümetle görüştüler…
Daha sonra sendika yetkilileri hükümetle görüşme talebinde bulunup Meclis’te hükümet 
KTAMS yetkilileri Meclis önündeki eylemin ardından, Başbakan Tufan Erhürman, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Maliye Bakanı Serdar Denktaş ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ile Meclis’te bir araya geldi.
Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmelerde, sendika yetkilileri hükümete hazırladıkları yasa önerisini sundu.
KTAMS Başkanı Güven Bengihan, hükümetle görüşmelerinin ardından basına açıklama yaptı.
Bengihan, sendikanın ülkede maaş alan dar ve sabit gelirlilere, sosyal yardım maaşı alanlara, asgari ücretlilere ve tüm kamu çalışanlarına hayat pahalılığı ve kriz karşısında alım gücünün korunabilmesi için hayat pahalılığı oranının her ay sonunda yansıtılabilecek şekilde bir öneri hazırladıklarını söyledi.
Yasa önerisinin bir yıllık süreyi kapsadığını kaydeden Bengihan, hükümet yetkililerinin önerileri kabul ederek, sendika yetkililerine teşekkür ettiklerini bildirdi.
Bengihan, bundan sonraki süreçte ülke ile ilgili ekonomik ve sosyal konularda iş birliği içerisinde olunacağı ve verilecek kararlarda sendikanın da sürece dahil edileceği konularında hükümet yetkilileri ile uzlaştıklarını söyledi.
Ana muhalefet partisini temsilen hiçbir vekilin sendikanın yasa önerisini almaya gelmediğini kaydeden Bengihan, bu durumu eleştirdi. 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 12:03
banner594
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473