banner493

Çekim merkezi olacak

“Rumlar kendini adanın tek sahibi görüyor ve Kıbrıslı Türklerle siyasi eşitlik temelinde bir ortaklığa yanaşmıyor” diyen Erdoğan, KKTC için önemli ekonomik gelişmenin müjdesini verdi

Çekim merkezi olacak
banner432

   Kuzey Kıbrıs’a kısa süreli bir ziyaret yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki dönemde KKTC’yi Doğu Akdeniz’de bir çekim merkezine dönüştürerek kişi başına milli geliri iki katına çıkarmanın ilk hedefleri olduğunu söyledi. Erdoğan’ın bu açıklaması, KKTC ‘de ekonomik çevreleri son derece memnun etti.

    Kıbrıs’ta ta adil ve kalıcı bir çözüm bulunması için Türk tarafının 50 yıldan beri her türlü gayreti gösterdiğini belirten Erdoğan, kapsamlı çözüm süreçlerinin Rumların tutumu yüzünden sonuçsuz kaldığını söyledi. Erdoğan “Rum tarafı kendini adanın tek sahibi olarak görüyor ve Kıbrıslı Türklerle siyasi eşitlik temelinde bir ortaklığa ve siyasi gücü paylaşmaya yaklaşmıyor” dedi.

Bayraklarla karşılandı, 21 pare top atışı yapıldı
Türkiye Cumhuriyeti (TC) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de göreve gelen devlet adamlarının ilk ziyareti kapsamında dün KKTC’yi ziyaret etti. Erdoğan ve heyetini taşıyan özel uçak TUR, saat 19.03’te Ercan Havalimanı’na indi. Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı Ercan'da üst düzey yetkililerin yanı sıra Erdoğan'ı karşılamaya yaklaşık bini aşkın vatandaş geldi.
Erdoğan, uçaktan inişinin ardından kendisini karşılayanlarla tek tek el sıkıştı ve sohbet etti. 
Erdoğan, havaalanında bir açıklama yapmadan aracıyla Lefkoşa’ya hareket etti. Ercan Havalimanı otoparkı ve çıkış kapısı civarında toplanan kalabalık, sevgi gösterilerinde bulundu. 
Erdoğan da araçtan inerek halkı selamladı.
Erdoğan, daha sonra Atatürk Anıtı’na çelenk koydu ve anıt defterini imzaladı. Erdoğan ardından KKTC Cumhurbaşkanlığı’na geçti. Cumhurbaşkanlığı'nda Erdoğan 21 pare top atışıyla karşılandı.
İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile birlikte tören birliklerini selamladı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Recep Tayyip Erdoğan daha sonra baş başa görüşme ve çalışma yemeğine geçti.

Erdoğan: Amaç kalıcı bir çözüm
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı’ndaki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
Erdoğan Türkiye’nin Kıbrıslı Türklerin asla bir azınlık haline getirilmesine izin vermeyeceğini belirtti. Erdoğan geçmişte olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıslı Türklerin her zaman yanında olacağını, uluslararası hukuk çerçevesinde haklarının savunucusu olacağını vurguladı.
Erdoğan, geçmişte her zaman Kıbrıs Türkü’nün yanında durduklarını ve durmaya devam edeceklerini söyleyerek, Kıbrıs’a Türkiye’den ulaştırılan ve Ada’nın en büyük ihtiyacı olan hayat suyunun, Kıbrıs Türklerinin hem stratejik hem de ekonomik alanda güçlenmesi yönelik bir adım olduğunu söyledi.
Önümüzdeki dönemde KKTC’yi Doğu Akdeniz’de bir çekim merkezi haline getirerek kişi başına düşen milli geliri iki katına çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden Erdoğan, ortak bir anlayış ve akılla bunun gerçekleştirileceğini ifade etti.
Cumhurbaşkanı Akıncı’yla birçok önemli konuyu görüştüklerini, Kıbrıs konusunun geldiği aşama hakkında durum değerlendirmesinde bulunduklarını, çalışma yemeğindeyse Başbakan Erhürman ve hükümet temsilcileriyle bir araya gelme fırsatı bulduğunu ifade eden Erdoğan, Kıbrıs’ın milli dava olduğunu, adil ve kalıcı bir çözümün ise amaç olduğunu belirtti.

Rumların bir ortaklık kurmaya niyeti yok
Son 50 yılda Türk tarafının bir çözüme ulaşılması için tüm çabayı ortaya koyduğunu 1 yıl önceki konferansın sonuçsuz kalmasıyla bu çabaların sona erdiğini anlatan Erdoğan, Kıbrıslı Rumların kendisini Ada’nın tek hâkimi gördüğünü ve Kıbrıslı Türklerle ortaklık kurmaya ve siyasi gücü paylaşma niyeti olmadığını, geçen 1 yıllık sürede bu durumun değişmediğinin görüldüğünü vurguladı.
Kıbrıslı Rumların, Türklerle ortak bir gelecek kurma planları olmadığından artık kimsenin şüphe duymaması gerektiğini belirten Erdoğan, Türkiye’nin, Kıbrıslı Türklerin çözümsüzlüğün mağduru olmasına ve Kıbrıslı Rum devletinde azınlık haline gelmesine izin vermeyeceğini söyledi.

Kıbrıslı Türklerin yanında olacağız
Doğu Akdeniz’de istikrarın gelişmesine katkı sağlayacak bir çözüme özellikle çaba ve katkı sağlamaya devam edeceklerini söyleyen Erdoğan, bu süreçten bağımsız olarak geçmişte olduğu gibi gelecekte de Kıbrıslı Türklerin yanında olacaklarını ifade etti.
Erdoğan Kıbrıs’ın etrafındaki ekonomik, endüstriyel alanlar noktasında dünyanın bakışı değil, uluslararası hukukun gereği neyse, bu gereği tüm tarafların adil olarak görmesi beklentisini dile getirerek, aksi halde garantör ülke olarak uluslararası hukuk çerçevesinde bu hakları aramayı sürdüreceklerini ifade etti.
Tekirdağ’da meydana gelen tren kazasında 24 kişinin öldüğünü hatırlatan Erdoğan ölenlere Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı, 120 civarındaki yaralıya acil şifalar diledi.
Erdoğan, “Birliğiniz beraberliğiniz Kuzey Kıbrıs’ın geleceği noktasında çok önemli, bu birliğiniz ve beraberliğinizle Kuzey Kıbrıs halkına vereceğiniz moral, onların geleceğe bakışını da çok daha farklı bir şekilde güçlendirecektir. Bu düşüncelerle bir kez daha başta sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm Kıbrıs Türkü kardeşlerime misafirperverlikleri için şükranlarımı sunuyor, teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

****

Akıncı’dan, Rum liderliğine doğal gaz mesajı:

Yanlıştan dönülmeli

Cumhurbaşkanı Akıncı  ise konuşmasında “Güçlü tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Kendisine şahsım ve halkım adına bir kez daha hoş geldiniz diyorum” ifadelerine yer verdi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti: Bilindiği gibi Türkiye’de artık kendi ifadeleriyle ‘yeni bir dönem’ ve ‘yeni bir başlangıç’ söz konusudur. Bu yeni dönemin en başta Türkiye için hayırlı olmasını, Türkiye’nin her alanda gelişmesine vesile olmasını içtenlikle temenni ediyorum.” 
Akıncı, Erdoğan’ın, bu yeni dönem için yemin ettikten bir gün sonra, devlet geleneğini sürdürerek dost ve kardeş ülkeler olarak Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni aynı gün içinde ziyaret etmesinden mutluluk duyduklarını kaydetti. Önceki gün Tekirdağ’da meydana gelen ve 24 kişinin yaşamını yitirmesine, 120’den fazla kişinin yaralanmasına neden olan tren kazasından duyduğu üzüntüyü bir kez daha dile getiren Akıncı, “Hepimize derinden acı veren bu faciada hayatını kaybedenlere rahmet, geride kalan yaslı ailelere ve tüm Türkiye’ye başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilerim” dedi.

Kıbrıs konusuna değindi
“Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler samimi duygulara dayanmaktadır. Üzüntülerimiz ve sevinçlerimiz çoğu zaman ortaklaşmakta; içten bir dostluk ve kardeşlik bağı bizi birbirimize yakın tutmaktadır” diyen Akıncı KKTC için Türkiye ile iş birliğinin büyük öneme sahip olduğunu ifade etti. 
“Ülkemizin her alanda gelişebilmesi için dünyadan haksız biçimde izole edilen Kıbrıslı Türklerin Türkiye’nin desteğine ihtiyacı olduğu açıktır” ifadelerini kullanan Akıncı, Erdoğan’ın başkanlığındaki yeni dönemde de ülkeler arasındaki iş birliği ortamının daha da gelişeceğine inanç belirtti.
Akıncı, bu noktada hükümetler arasında, KKTC’nin her alanda ayakları üzerinde durabileceği bir yapının oluşturulmasına yönelik ciddi ve planlı çalışmalar yapılmasının önemine vurgu yaptı. 
“Türkiye’nin son yıllarda belirgin biçimde başarı elde ettiği alanlardan biri olarak enerji konusundaki uluslararası derinliğe sahip projeleri ve hamleleri saymak gerekir” diyen Akıncı, Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan Anadolu topraklarının bugün, başta bu iki kıta olmak üzere tüm dünya için bir iş birliği kavşağına dönüştüğünü dile getirdi. 
Kıbrıs adası açıklarında ve Doğu Akdeniz’de bulunan hidrokarbon yataklarının değerlendirilmesinde de bu türden bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu dile getiren Akıncı “Ne yazık ki Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bugüne kadar bunun tam tersine hidrokarbon kaynaklarını bir gerilim unsuru haline getirmeyi tercih etmiştir” dedi.
Akıncı sözlerini “Sayın Cumhurbaşkanını aramızda görmekten duyduğum memnuniyeti yineleyerek kendisine bir kez daha başarılar diliyorum” diyerek tamamladı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 saatlik ziyareti tamamlayarak ülkeden ayrıldı.
Erdoğan’ı taşıyan özel uçak saat 23.00 sıralarında Ercan Havalimanı’ndan havalandı.

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner455

banner460