banner564

Çözüm umutları yeşerdi

EDON Kongresinde CTP adına konuşan Önel, “Ortak vatanımızda birleşik, federal özgür bir Kıbrıs için mücadeleyi sürdürmeliyiz” dedi

Çözüm umutları yeşerdi
banner598

 Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gençlik Örgütü, 19. EDON Kongresi’ne katıldı. 

CTP’den yapılan açıklamaya göre, açılışta, Gençlik Örgütü’nü temsilen konuşma gerçekleştiren Dış İlişkiler ve Yüksek Öğrenim Sekreteri Barış Önel, yeni yönetim dönemlerinde EDON’a başarılar dileyerek, ortak vatanımızda birleşik, federal, iki toplumlu, iki bölgeli, siyasal eşitliğe dayalı, özgür bir Kıbrıs için birlikte sürdürdükleri mücadelenin daha nice işbirlikleri ile dolu geçeceğini belirtti.
Önel, “Şovenizm ve milliyetçiliğin aramızdan aldığı, demokrasi ve insanlık onuru adına mücadele yolunda ömür bırakan yoldaşlarımızı, faşizmin ve kör ırkçılığın katlettiği ve kaybettiği sivilleri, ‘Kıbrıs’ta barış engellenemez’ diye son nefesini verenleri, adamızın birleşeceği o güzel gün uğruna bir ömür adayanları, saygıyla anıyoruz” dedi. 
Kongreye CTP Gençlik Örgütü Başkanı Bertu Dedeler, Genel Sekreter Veli Ardıç ve Dış İlişkiler Komitesi üyeleri de katıldı. 

Anastasiadis, Ada’yı Taksim’e götürüyor
Önlerinde zor günlerin olduğunu kaydeden Barış Önel, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in oyalama taktikleriyle adayı günden güne kalıcı ayrılığa, taksime götürdüğünün bir gerçek olduğunu söyledi. 
“Bu noktada, yazık ve ironiktir ki, federalizmin ve toplumların siyasi eşitliğinin temellerini sarsan Anastasiadis, şu anda adada var olan en büyük taksim destekçilerinden biri haline gelmektedir” diyen Önel, bu gelişmelerin, kuzeydeki ayrılıkçı faşistlerin de ekmeğine yağ sürdüğünü kaydetti. 
Adada aşırı olan askeri güçlerin varlığı ve askerlik koşullarının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Önel, “bu kürsüden de belirtmek isteriz ki, biz CTP Gençlik Örgütü olarak, vicdani ret hakkının arkasındayız ve bu konuda ısrarcı olacağız” dedi. Ayrıca emperyalizmin ve faşizmin birbirine düşürdüğü bu iki kardeş toplumun, bir daha aynı oyuna düşmeyeceğini ve “savaşa hayır, bir daha asla” dedi.
Önel, ortak mücadele yolunda daha aktif ve sokaklara çıkarak talepkar olmaları gerektiğini belirtti. 

Rum polisinin tavırları 
Kıbrıslı Rum halkının yüzde 10’unu bile temsil etmeyen bir kesimin, sosyal medya üzerinden gerek Kıbrıslı Türkler gerekse diğer dünya ırklarından gelen insanlara uyguladığı faşizmin kabul edilemez olduğuna da değinen Önel, Kıbrıs Rum Polisi’nin bu olaylara olan kayıtsız ve keyfi tavrının da kabul edilemez olduğunu vurguladı.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Ertay
Ahmet Ertay - 5 yıl Önce

Çocuğum sen hayal görmeye devam et.

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner474