Huzur kalmadı

Yağışlı hava ve sert esen rüzgarlar sayesinde kabus gören Lapta halkı, boşlukta kalan dev kaya için önlem bekliyor

Huzur kalmadı

 Pelin YÜKSELAY

   Sel felaketinden en çok etkilenen yer olan Lapta’nın üst kısmında bulunan dev kaya parçası halkın korkulu rüyası oldu. 
Şiddetli yağışların da etkisiyle altı oyulan bu kara parçasının yeni bir sel felaketi durumunda aşağılara yuvarlanacağı ve ağır tahribatlara yol açacağı belirtiliyor.
Konuyla ilgili haberi yaklaşık iki hafta önce gündeme getirmemize rağmen, yetkililer önlem almamakta ısrarlı!
   Konuyla ilgili olarak Diyalog’a konuşan Lapta Sakarya Mahallesi eski Muhtarı Nidai Keleş, yetkililere yönelik acil önlem çağrısını bir kez daha yineledi.
   Dev kayanın altında evlerin bulunduğunu belirten Keleş “Fırtınalı bir havada bu kaya yerinden oynadığı takdirde, tahminlerin ötesinde felaket yaşanacak” dedi.
Keleş şöyle dedi:
   “Önünde durduğumuz kaya kütlesi çok eski zamanlarda üst tarafta olan bu sarı taş kütlesinden koparak, bir şişe gibi burada durmaktadır. Fakat son yağmurlarda altı oyuldu. Bu durumda kaya burada tehlike arz etmeye başladı. Alt tarafta 15-20 hane ev vardır. Altı oyulan kaya kütlesi yeni bir sel felaketi yaşanması halinde aşağıya yuvarlanırsa, çok büyük kayıplarımız olacak. Hükümet yetkililerine çağrımdır, gelin kayanın altına beton dökerek tedbir alın. Gelip incelediğinizde göreceksiniz. Aşağıdaki evler, büyük tehlike altındadır. Bir an önce gereken yapılsın, bir facia yaşanmasın.”  

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER