banner564
banner622

Dağıtılmaya başlandı

KKTC ve Türkiye’den bazı kurumlarının işbirliğiyle engelli bireylere 16 akülü 25 de bisiklet türü sandalye verilecek

Dağıtılmaya başlandı
banner598

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin bazı kurum ve yetkililerinin işbirliği ile Belçika’da ikamet eden bir işadamının katkısıyla temin edilen 16 akülü, 25 de bisiklet türü tekerlekli sandalye engelli bireylere dağıtılmaya başlandı.
Türkiye - KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Orhan Erdem,  Türkiye Cumhuriyeti Akşehir Kaymakamlığı Umut Engelliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin işbirliği, Beçika’da ikamet eden Mehmet Baykondu’nun katkısıyla temin edilen tekerlekli sandalyeler, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının organizasyonu ile dağıtılıyor.
Tekerlekli bisiklet yardımıyla ilgili Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliğinde, Başbakan Ünal Üstel’in de katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

Üstel: Ülkede 4 bine yakın engelli var
Başbakan Üstel burada yaptığı konuşmada, başarılması zordur denen projeleri Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği ile bir bir hayata geçirmeye başladıklarını, birçok engelliyi mutlu edecek bir çalışmanın hayata geçirildiğini ifade etti.
Ülkede 4 bine yakın engelli bulunduğunu ve bunların sosyal yaşama katılımını arttırmak için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Üstel, gerek engellilerle ilgili eksik yasal düzenlemeler gerekse engellilerin istihdamı konusunda 17 yıl aradan sonra ilk adımı attıklarını, 2024’te bir miktar istihdam yapılacağını söyledi.
Üstel organizasyona katkı koyan herkese teşekkür etti.

Feyzioğlu katkı koyanlara teşekkür etti
Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu da, pek çok yardımda bulunan iş adamı Mehmet Baydondu, Dernek Başkan ve Müdürüne, projenin hayata geçmesi için, "Kıbrıs Türkünün derdiyle yatıp kalkan" Milletvekili Orhan Erdem’e katkılarından dolayı teşekkür etti.
 Büyükelçi, bağışlanan tekerli sandalyelerin dağıtımına başlandığına da işaret etti.
Feyzioğlu, akü ile çalışan sandalyelerin aküsüz geldiğini, bu akülerin de Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi (KEİ) tarafından tedarik edileceğini belirtti.
Feyzioğlu, Kıbrıs Türkü ile Türk halkı için “hayali ortak geleceğimiz bir” dedi.

Anlamlı ve önemli
Bakan Gardiyanoğlu da tekerlekli sandalyelerin anlamlı ve önemli bir bağış olduğunu söyledi. Gardiyanoğlu, tekerlekli sandalye bağışıyla çok önemli bir soruna parmak basıldığını ifade etti.
Türkiye - KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Orhan Erdem de bunun sadece bir adım olduğunu, devamının geleceğini, kendilerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduğunu kaydetti.
Belçika’da ikamet eden iş insanı Mehmet Baykondu da, her bireyin bir engelli adayı olduğunu, bu bilinçle yardımda bulunmanın önemli olduğunu kaydetti. Baykondu, buna benzer çalışmalarda yer almaktan mutluluk duyduğunu da kaydetti.
Dernek Müdürü Özgür Çamcı da, işadamı Baykondu’nun, bir talep üzerine Derneğe Türkiye ve KKTC’de dağıtılmak üzere 80 adet akülü tekerlekli sandalye bağışında bulunduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474