“Dünyadaki  sesimiz olun” 

Başbakan Erhürman, yönetim kurulu toplantılarını KKTC’de yapacak gazetecilere, Kuzey Kıbrıs’taki turizm olanaklarını anlatarak destek istedi:

“Dünyadaki  sesimiz olun” 

 Başbakan Tufan Erhürman, yönetim kurulu toplantılarını KKTC’de yapmak amacıyla ülkede bulunan Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu (FİJET) Başkanı ve Tunus eski Turizm Bakanı Tijani Haddad başkanlığındaki heyeti kabul ederek görüştü.

Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET) Başkanı Delal Atamdede ile ATURJET KKTC üyesi Prof. Dr. Olgun Çiçek de görüşmede yer aldı.
Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu (FİJET) Başkanı ve Tunus eski Turizm Bakanı Tijani Haddad kabulde yaptığı konuşmada, örgütlerinin çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgiler verdi.
Başbakan Tufan Erhürman ise konuşmasına heyeti konuk etmekten onur duyduğunu söyleyerek başladı. Kıbrıs’ta sadece Kıbrıs sorunuyla bilinir olmaktan hiç mutlu olmadıklarını kaydeden Erhürman, Kıbrıs Türk tarafı olarak bu sorunun bir an önce tarihe karışması için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını ifade etti.
KKTC halkının sosyal ve ekonomik kalkınmasını sağlama yükümlülükleri olduğuna işaret eden Erhürman, bu açıdan turizmin kendileri için önde gelen ekonomik sektör olduğunu belirtti.

Var olan potansiyeli anlatmalıyız 
Başbakan Erhürman, bu nedenle KKTC’nin turizm alanındaki potansiyelini ve olanaklarını dünyaya ve hatta Türkiye’ye daha fazla anlatmak yükümlülükleri bulunduğunu dile getirdi.
KKTC’nin kültür, tarih, sağlık, spor ve özel ilgi turizmi alanlarına çok uygun potansiyeli olduğuna dikkat çeken Erhürman, ayrıca ülkemizin yılın 10 ayının güneşli olduğunu ve bu güneşin dahi başlı başına önemli bir potansiyel olduğunu aktardı.
Erhürman, yine bu potansiyellerin yanında, hala yeterince tanıtımını yapamadığımız William Shakespeare’in dünyada tek olan Othello Kalesi’nin Kuzey Kıbrıs’ta olduğuna vurgu yaptı.
Erhürman, ülkemize gelen heyet aracılığıyla Othello Kalesi’ni dünyaya anlatabilmeyi çok istediklerini kaydetti.
33 ülkeden 750 üyesi bulunan FİJET, 17-22 Mart tarihleri arasında yönetim kurulu toplantısını KKTC’de yapıyor. Organizasyonda; Türkiye, Mısır, Belçika, Fransa, Hırvatistan, Bulgaristan, Tunus, Rusya, Slovakya'dan gelen FIJET-Aturjet Üyesi turizm yazarı ve gazetecilerinin, her alanda ortak çalışma imkanlarının ele alınması hedefleniyor. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER