banner564
banner556

Durum gözden geçirildi

Bakan Arabacıoğlu, yeni ders yılının başlamasına kısa bir süre kala, eğitimle ilgili konuları görüşmek üzere KTOEÖS’ü ziyaret etti

Durum gözden geçirildi
Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, yeni ders yılının başlamasına kısa süre kala, eğitimle ilgili konuları görüşmek üzere Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nı (KTOEÖS) ziyaret etti.
Ziyarette konuşan Bakan Arabacıoğlu, okulların açılmasına az bir süre kaldığını, eğitimin durağan bir süreç değil dinamik bir süreç olduğunu söyledi. Arabacıoğlu, okulların kapalı olduğu dönemde Bakanlık tarafından eğitimle ilgili alınması gereken bir takım tedbirler bulunduğuna işaret ederek, bu konularda üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştıklarını dile getirdi.
Bakanlık görevine başladığından bu yana KTOEÖS ile sık sık bir araya geldiklerini söyleyen Arabacıoğlu, hep sendikanın kendilerini ziyaret ettiğini, bu sefer de kendisinin öğretmen sendikalarına ziyaretlerde bulunduğunu kaydetti.

Gökçebel: Sadece eleştiren pozisyonda değiliz
KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel de, eğitimin kamusal nitelikli bir hizmet olması ve bu hizmeti her çocuğun eşit, parasız, bilimsel, demokratik bir şekilde alması gerektiğini vurguladı. Temel kavgalarının burada olduğunu belirten Gökçebel, sadece eleştiren bir pozisyonda olmadıklarını, sendikalarının eğitimin her kademesinde elini taşın altına koyduğunu ifade etti.
Eğitimin nitelikli olmasının önemine de işaret eden Gökçebel, eğitimin parayla satın alınan bir metaya dönüştürülme sürecine sokulduğunu savundu ve “kadroların kısıtlanması, öğretmenlerin statüsünün düşürülmesi, çalışma koşullarının zayıflatılması, okullara yatırım yapılmaması” gibi eleştirilerde bulundu. KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel, Eğitim Bakanlığı’nın kadrolarının bile böyle bir anlayışa hizmet ettiğini öner sürerek bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurguladı.
Gökçebel, eğitime ayrılan bütçe ve emeğin gelecek demek olduğunu dile getirerek, “Geleceğimizi şekillendirirken esas olan budur. Kalkınma için en ucuz ve en kestirme yol da budur” diye konuştu.

Arabacıoğlu, Gökçebel’e hak verdi
Gökçebel’in konuşmasından sonra tekrar söz alan Bakan Arabacıoğlu, Gökçebel’in eğitimin içeriğiyle ilgili düşüncelerine katıldığını belirtti. Arabacıoğlu, (kamu görevlileriyle ilgili) 2010 yılında çıkan yasayla ilgili sorunların yaşandığını kendisinin de gözlemlediğini kaydetti ve maaş uygulaması konusunda neler yapılabileceğini hükümet olarak değerlendirmeleri gerektiğini söyledi. Arabacıoğlu bu düşüncelerini hükümetle paylaştığını da dile getirdi.
Arabacıoğlu, bu yıl itibarıyla orta öğretimle ilgili yapılan en kapsamlı değişikliğin 9. sınıfların ortak sınıf olma kapsamından çıkarılıp, öğrencinin tercih ettiği okul kapsamının altına alınması ve bu yönde bir müfredat düzenlemesi yapılması olduğunu dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2014, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473