Duruşma 1 Haziran’da

Kürtaj skandalının sanıkları, savcılığın istinaf başvurusu nedeniyle yeniden mahkemeye çıkarıldı

Duruşma 1 Haziran’da
banner432
Çiğdem AYDIN
Kuzey Kıbrıs’ta büyük yankı uyandıran kürtaj skandalının sanıkları dün, yeniden mahkemeye çıkarıldı.  Savcılığın, sanıkların tutuklu yargılanması talebi ile istinaf mahkemesine yaptığı başvuruda yargı süreci başlarken, istinaf duruşması savunma ve itirazların dinlenilmesi için mahkeme 1 Haziran tarihine ertelendi.
Girne Ada Hospital’de Şubat ayında ortaya çıkan yasadışı kürtaj olayı ile ilgili tutuklanan ve Nisan ayında yüksek teminat şartları ile serbest bırakılan Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, Dr. Verda Tunçbilek, Dr. Rasiha Serdaroğlu, Dr. Fahri Karagözlü, hemşire Taner Okburan, ebe Ayşegül İşbilir ve hastane çalışanları Aziz Dağgün, Cemaliye Ölmez ve Özken Özkent dün yeniden Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı. 

Ceninlerde ilaç kalıntısına rastlandı
Öte yandan sanıkların tutuklu yargılanması için Yüksek Mahkeme’ye başvuran savcılık bu arada dava dosyası üzerindeki incelemesini de sürdürüyor. Girne Çatalköy’de bulunan biri 34 haftalık 7 fetüs ile ilgili ön rapora ulaşan savcılık, elde edilen bulguları uzmanlar eşliğinde inceliyor. İncelemenin ardından cinayet olgusu tespit edilmesi halinde sanıklara yeni davalar da okunacak. Ve savcılık sanıkların tutuklu yargılanmasını talep ederken elde edilen yeni verileri mahkemeye sunacak. Ayrıca, KKTC’ye ulaşan ön raporda ceninlerde ilaç kalıntısına rastlanırken, bebeklerin hasta veya özürlü olduğuna dair şuana kadar herhangi bir bulguya rastlanmadığı iddia edildi. 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 09:41

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER