banner564
banner556

En büyük eksiklik

DAÜ’de öğrencilerle buluşan, sorularını yanıtlayan Siber, ülkede kadın siyasi parti başkanı ve belediye başkanının olmamasına dikkat çekti

En büyük eksiklik
Meclis Başkanı ve CTP-BG Cumhurbaşkanı Adayı Sibel Siber, çözümü liderlerin masada, barışı halkların gönüllerde yapacağını söyledi. Çözüm hedefinde ilerlerken halkların barışmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Siber, bu yönde birçok projeye imza atacaklarını kaydetti.
CTP-BG Cumhurbaşkanı Adayı Sibel Siber, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fikir ve Münazara Kulübü’nün davetlisi olarak “Ülkeler Üniversitelerde Kurulur” konulu söyleşiye katıldı.
CTP’den yapılan açıklamaya göre, Mustafa Afşin Ersoy Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşide, öğrenci ve akademisyenler Siber’e sorular yöneltti. Siber, projelerinden ve konulara bakış açısından bahsederken, ülkede kadın siyasi parti başkanı ve belediye başkanının olmamasına dikkat çekti. Siber, “Kabinede de kadın bakan yok. Böyle bir ülkede kadının görünür olması, rol model olma bakımından özellikle kız çocukları için çok önemli” dedi.

“Cumhurbaşkanı’nın başarı öyküsü yok”
1974 yılında Türkiye’den Kıbrıs’a gelen göçmen vatandaşlarla ilgili bir soruyu yanıtlayan Sibel Siber, bu insanların KKTC vatandaşı olduklarını ve geri gönderilmelerinin kesinlikle söz konusu olmadığını belirtti. İnsan haklarına aykırı her türlü uygulamanın karşısında olacaklarını vurgulayan Siber, 1974 yılında adaya gelen göçmenlerin referandumda da oy kullandıklarını, BM ve AB’nin de bunu bildiğini söyledi. “Bu göçmenler neden devletlerarasında uygulanan mütekabiliyet esasına göre Güney Kıbrıs’a geçemiyor” şeklindeki soruyu yanıtlayan Siber, KKTC ile Güney Kıbrıs’ın ilişkilerinin iki devlet esasında olmadığını, güven artırıcı önlemler kapsamında ve Kıbrıs’ta varılacak çözümle bu sıkıntıların aşılacağını ifade etti.

“Halkı korkutarak oy isteme modası geçti”
“Kıbrıs sorununun en büyük yaratıcılarından biri olan Eroğlu’nun oy potansiyeli neden bu kadar yüksek” sorusuna cevap veren CTP-BG Cumhurbaşkanı Adayı Sibel Siber, gelişmiş ve demokratik ülkelerde seçilmiş kişilerin yeniden seçime girebilmesi için görev süresince yaptığı, elle tutulur başarılarının olması gerektiğini, aksi takdirde halkın karşısına çıkmanın kolay olmadığını ancak Eroğlu örneğinde ne yazık ki bunun görülmediğini savundu.

“Kadınlar etkin olacak”
Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması halinde ilk olarak kurulacak masanın “Atılım Çalışma Grubu” olacağını anlatan Siber, bu ekibin barış çalışmaları yapmış, konusunda uzman kişilerden oluşacağını, müzakere masasına yapıcı öneriler sunacağını kaydetti. Çözüm hedefinde ilerlerken halkların barışmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Siber, müzakere masasına kadınlarla birlikte oturacağını ve bu adada yaşayan tüm halkların yakınlaşması için birçok projeye imza atacaklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2015, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner465