banner564
banner556

‘Eroğlu reddetti’

Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis “ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın, Maraş’ın Rumlara iadesi için adaya geldiğini ama başarılı olamadığını itiraf etti

banner587
‘Eroğlu reddetti’
 Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorununun çözümü durumunda ilk olarak kapalı bölge Maraş’ın iadesini beklediğini açıkladı.
   Simerini gazetesi, sözde “Derinya Belediyesi” tarafından Cumartesi günü gerçekleştirilen anti işgal etkinliğinde konuşan Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in, Kıbrıs sorununun çözümü durumunda kapalı bölge Maraş’ın iadesi konusuna değindiğini yazdı.
   Anastasiadis’in talebinin de bu yönde olduğunu yazan gazeteye göre, Kasulidis, hükümetin kapalı bölge Maraş’ın Güven Yaratıcı Önlemler çerçevesinde iade edilmesi için yoğun çaba sarf ettiğini, ABD hükümetini bu konuda ikna ettiklerini ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in kapalı bölgenin açılması için Kıbrıs’a geldiğini ancak 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Türkiye’nin reddetmesiyle bu girişimin sonuçsuz kaldığını savundu.
   Kıbrıs sorunu çözümü müzakerelerinin “ilk kez Kıbrıslılar tarafından yürütüldüğünü” ve liderlerin 6 başlığın dördünde ilk kez bu kadar anlamlı şekilde derine inmeyi başardıklarını belirten Kasulidis, “temel özgürlüklerin sağlanması konusunda uzlaşı bulunduğunu, bunun da çok önemli bir ilerleme olduğunu” iddia etti.

Garantiler belirleyici

   Garantiler konusuna değinen Kasulidis, “Garantiler konusu Kıbrıs sorununun çözümünde en belirleyici unsur olacak. Tüm başlıklarda uzlaşı sağlansa dahi ne Anastasiadis, ne de Rum halkı adadaki her iki toplumu güvende hissettirecek bir sistemi içermeyen bir çözümü kabul etmez” dedi.
   Kasulidis ayrıca garanti sisteminin çağ dışı olduğu iddiasını da yineledi ve Türkiye’nin garantiler konusunda ısrarcı ve müzakerelerin başarısız olması durumunda sorumluluğu üstleneceğini savundu.
   Türkiye’den KKTC’ye getirilen suya ilişkin iddialarda da bulunan Kasulidis, su sorunu, iki adet su arıtma tesisiyle çözülecekken Türkiye’nin, bölgedeki liderlik politikası çerçevesinde bu yola başvurduğunu öne sürdü.
   Kasulidis, Türkiye’nin KKTC’ye elektrik getirme ve Koordinasyon Ofisi kurma planları olduğunu belirterek, bu gelişmelerin Kıbrıslı Rumların Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümü isteğinden şüphe duymalarına yol açtığını ifade etti.

Galanos umutlu değil

   Öte yandan Politis gazetesi, konuya ilişkin haberinde, Kasulidis’in konuşmasının ardından söz alan sözde “Maraş Belediye Başkanı Aleksis Galanos”un Rum hükümetine ilişkin eleştirilerde bulunduğunu yazdı.
   Habere göre Galanos, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda kendisinin çok da iyimser olmadığını ve kapalı bölge Maraş’a uzmanların girip, inceleme yapması gibi basit bir şeyin bile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından “tartışılmadığı” ya da “Ercan Havaalanı’nın açılmasıyla ilişkilendirildiğini” iddia etti.
   Galanos, KKTC yetkililerinin Güzelyurt’un iade edilmeyeceği yönündeki sözlerine atıf yaparak, Rum hükümetine yönelik “hızlı bir çözüm uğruna kapalı bölge Maraş, çözüme paralel ele alınabilecekken, önceliklerden çıkarıldığı” eleştirisinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2016, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473