banner564
banner556

Eski dosyalar açılacak

Erhürman başkanlığındaki kabinede, parlamento dışından tek kişi var

Eski dosyalar açılacak
 Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) lideri Tufan Erhürman başkanlığındaki 4’lü koalisyon hükümetinin listesi bugün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sunuluyor. Diyalog’un elde ettiği bilgilere göre kabinede parlamento dışından sadece CTP’li Filiz Besim Sağlık Bakanı olarak yer alıyor.
   Milletvekili seçimlerinde aday olan ve kazanamayan Filiz Besim’in bakan olmasında, bu görevi kabul etmeyen Sıla Usar’ın etkili olduğu belirtiliyor.

   Bakanlar Kurulu listesi şöyle:
   Başbakan: Tufan Erhürman (CTP)
   Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı: Kudret Özersay (HP)
   Maliye Bakanı: Serdar Denktaş (DP)
   Eğitim Bakanı: Cemal Özyiğit (TDP)
   Ekonomi Bakanı: Özdil Nami (CTP)
   Tarım Bakanı: Erkut Şahali (CTP)
   Sağlık Bakanı: Filiz Besim (CTP)
   Ulaştırma Bakanı: Tolga Atakan (HP)
   İçişleri Bakanı: Ayşegül Baybars (HP)
   Çalışma Bakanı: Zeki Çeler

Yolsuzluk ve suistimaller konusunda güvence
   Koalisyon hükümetinin protokolüne ilişkin dünkü imza töreninden sonra konuşan Tufan Erhürman, hangi partiden olursa olsun yolsuzluk ve suistimal iddialarıyla ilgili olarak geçmişe dönük araştırma ve soruşturmaların yapılacağı ve suç unsuru tespit edilenlerin yargıya taşınacağı konusunda güvence verdi.   

Kabine Akıncı’ya saat 11.00’de sunulacak
Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Halkın Partisi (HP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Demokrat Parti (DP)  koalisyon hükümeti protokolü imzalandı. 
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, HP Genel Başkanı Kudret Özersay, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş dün saat 11.00’de Cumhuriyet Meclisi Mavi Salon’da 4 parti tarafından hazırlanan hükümet protokolüne imza koydu. 
İmza törenine genel sekreterler de katıldı.
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman başkanlığında kurulan 4’lü koalisyon hükümetinin kabinesi, bugün Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunulacak.
Erhürman’ın, bugün saat 09.00’da Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından kabul edileceği öğrenildi.

Meclis toplanacak, devir teslimler yapılacak
Yeni kabinenin Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunulmasının ardından bugün saat 13.00’te toplanacak Cumhuriyet Meclisinin gündemine getirileceği bildirildi.
Başbakanlık’ta devir teslim töreni de bugün yapılacak ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman Başbakanlık görevini, UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’den saat 14.00’te devralacak.
Dışişleri Bakanlığı’ndaki devir teslim töreni de 15.00’te Eğitim Bakanlığı’nda da 15.30’da yapılacak.


Erhürman: İnsan hakları, demokrasi, özgürlük, eşitlik
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman hükümet protokolünü imzalamadan önce yaptığı konuşmada, çalışma ilkelerini ortaya koyan protokolle kurulacak hükümetin ülkede insan haklarını, demokrasiyi, özgürlükleri, eşitliği ve halkın hak ettiği hizmetleri sunmayı amaçladığını vurguladı.
Erhürman, protokolün halkın hiçbir kesimini dışlamadan, ötekileştirmeden, halkla birlikte ülkeyi yönetmeyi amaçladığını, halkı kucaklayıcı bir hükümet modeli öngördüklerini ifade etti.
Erhürman, “Halkımızı ve ülkemizi öncelikli düşünecek bir hükümet protokolünü hayata geçireceğiz. Dört parti olarak birbirimizin kararlılığına inanıyoruz güveniyoruz” dedi.
CTP Genel Başkanı Erhürman’ın konuşmasının ardından CTP-HP-TDP-DP Koalisyon Hükümeti Protokolü, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, HP Genel Başkanı Kudret Özersay, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş tarafından imzalandı.  Genel başkanlar daha sonra basının sorularını yanıtladı.
İmza törenine CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, HP Genel Sekreteri Tolga Atakan, TDP Genel Sekreteri Asım İdris ve DP Genel Sekreteri Afet Özcafer de katıldı. 


“Protokole son hali verildi”
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman imza törenin ardından “Koalisyon protokolünün hazırlanması sırasında 4 partinin komiteleri ve genel başkanlarının çalışması çok kolay yürüdü. İlkeler düzeyinde, -ki biliyorsunuz koalisyon protokolleri ilkeleri ortaya koyar- ilkeler üzerinde dört parti de baştan itibaren hemfikir oldu. Son halinde de zaten hepimiz hemfikiriz ve imza aşamasına geldik” dedi.
Daha önce ayrı ayrı ve topluca yaptıkları açıklamalarda hedeflerini ortaya koyduklarına dikkat çeken Erhürman şöyle devam etti:
“Hedefimiz, insan hakları, demokrasi, özgürlük, eşitlik ve halka, insanoğluna yakışır kamu hizmeti sunmayı temel ilke olarak kabul eden bir koalisyon ortaya koymak. Dörtlü koalisyon modeli daha önce ülkemizde denenmiş bir model değil ve ilk bakışta da dörtlü koalisyon modeli uygulanmasında birtakım güçlüklerle karşılaşılması beklentisi ve endişesi var ama biz yürüttüğümüz çalışmalarda bu konudaki sorunları hızla aşabileceğimizi gördük. Umudumuz bundan sonraki çalışmalarda da aynı şekilde herhangi bir sorunla karşılaşırsak bunları iş birliği, karşılıklı güven ve iyi niyetle hızla aşmaktır. Bunu yapabileceğimize inanıyoruz.”

 “Kucaklayıcı, dışlamayan, ötekileştirmeyen…”
Bunun sadece dört partinin ülkeyi yönetmesiyle ilgili bir koalisyon protokolü olmadığını belirten Erhürman, “Dört partiyle birlikte halkın hiçbir kesimini dışlamadan, ötekileştirmeden dört partinin halkla birlikte ülkeyi yönetmesi esası üzerine kurulmuş bir hükümet protokolüdür. Bunu başarma çok önemli. Bu sadece dört parti için değil, halkın tamamı için önemli.  Çünkü toplumumuz, özellikle son dönemdeki gelişmelerle halkın içinde birtakım gruplaşmalar parçalaşma riskleri ortaya çıktığından endişe ediyor” ifadelerine yer verdi.
Erhürman, dört parti olarak kucaklayıcı, halkın hiçbir kesimini asla dışlamayan, ötekileştirmeyen ve uzlaşı kültürünü hakim kılan bir hükümet modelini kurma kararlılığında olduklarını vurguladı.

Acil çözüm bekleyen sorunlar…
Süreçleri hızla geçmek istediklerini vurgulayan Erhürman, ülkenin başta bütçe olmak üzere acil çözüm bekleyen sorunları bulunduğunu, Maliye Bakanlığı’nın bunlar üzerinde çalışmakta olduğunu, bütçe sorununu en kısa sürede aşmayı hedeflediklerini söyledi.
Protokolde, kısa sürede geçmesini istedikleri yasalar da bulunduğunu ifade eden Erhürman, bunların ön çalışmalarını tamamladıklarını kaydetti. 
Erhürman, “Partilerimizi değil, halkımızı ve ülkemizi öncelikli düşünecek bir hükümeti hayata geçireceğiz. Dört parti olarak birbirimizin kararlılığına inanıyoruz, güveniyoruz. Bu güvenle bu imzaları attıktan sonra yola çıkacağız” ifadelerini kullandı. 

“Feodal beylikler ortaklığı kurmadık”
Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, “Biz bir hükümet kurduk, biz feodal beylikler ortaklığı kurmadık. Bir hükümetin Anayasa’daki tanımı tektir. Hükümet bir bütün olarak yetki sahibidir. Hükümeti bu anlayışla sürdüreceğimize inancımız tamdır” dedi. 
Erhürman, TC ile ilişkilerin en iyi, en doğru düzeyde kurulmasının halkın, ülkenin yararına olduğunun bilincini taşıyan bir 4’lü koalisyon hükümeti kurduklarına dikkat çekerek, “Bu konuda herhangi bir sorun yaşamayacağımıza inanıyoruz, sorun yaşanmaması için de hepimiz azami gayret göstereceğiz” şeklinde konuştu. 

“Yeni müşavir yaratılmayacak” 
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, müşavirler konusunda bir yasa çıkarılacağını ve bunun çok kısa bir sürede çıkarılacağına işaret ederek, hükümetleri döneminde 3’lü kararnameyle yapılacak atamalar sonrasında yeni müşavir yaratılmayacağını kaydetti. 
Yapılacak atamalar sonrasında, atanan kişilerin görevleri sonlandığında müşavir olmayacaklarını söyleyen Erhürman, eski müşavirlerden atama yapılırsa, onlar zaten müşavirlik hakkını elde ettikleri için görevleri sona erdiğinde o haklarının devam edeceğini belirtti. 
Yasayı çok hızlı geçirmek istediklerini, çünkü bu yasa geçmeden önce birilerini görevden alırlarsa, görevden alınan kişilere müşavirlik hakkı tanınacağını ifade eden Erhürman, yasa geçmeden atama yapılması halinde, atanan kişilerin de görevden alınmaları halinde müşavir olma hakkının doğacağını anlattı. 
Erhürman, şöyle devam etti: 
“Temel hedefimiz, Kamu Reformunu en kısa süre içerisinde Meclisten geçirmektir. Çünkü o konuda özellikle Serdar Denktaş’ın yürüttüğü çalışmalar sonucunda Kamu Reformu son aşamasına gelmişti. En önemli hedef bir an önce onu geçirmek.” 

“Yolsuzlukların üzerine gidilecek”
Yolsuzluklar ve yeni vatandaşlıklar konusunda izlenilecek yolun sorulması üzerine ise CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, yolsuzluklarla ilgili 4 partinin de üzerinde uzlaştığı konunun, herhangi bir dönem veya herhangi bir siyasi partiye mensup kişilerle sınırlı bir araştırma olmayacağını kaydetti. 
Hangi döneme ve hangi siyasi partiye ilişkin olursa olsun yolsuzluk ve suç isnadı belli bir noktaya ulaşan tüm araştırmaların, polise ve savcılığa iletileceğini, gerekli görülen durumlarda özel soruşturma memuru da tayin edilebileceğini anlatan Erhürman, kendilerinin bir döneme veya bir siyasi partiye ilişkin özel bir takıntıları olmadığını söyledi. 

“Hukuka aykırı vatandaşlıklar iptal edilecek” 
Vatandaşlıklar konusunda ise, hukuka aykırı şekilde verilen vatandaşlık varsa sadece onların iptalinin söz konusu olabileceğini, hukuka uygun olarak bir işlemin iptalinin ise yeni bir hukuka aykırılık yaratacağını ifade eden Erhürman, “biz hukukun üstünlüğünü temel ilke olarak benimsemiş dört parti olarak böyle bir şey yapmak durumunda olamayız” dedi. 

Denktaş: İkinci gözlem raporu çıktı 
Ekonomik protokolün sorulması üzerine ise DP Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, ekonomik protokolün 2018 sonu itibarıyla sona ereceğini ifade ederek, ikinci gözlem raporunun ise çıktığını, yapılmış ve yapılmak üzere olan tüm başlıkların orda belirlendiğini aktardı. 
Kendilerinin daha önce, TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ile bazı tadilatlar yapılması gerektiği üzerinde mutabakata vardıklarını anımsatan Denktaş, bu görüşmelerin devam edeceğini, yapılmak üzere olan başlıkları da hızla, hükümetin bir bütün olarak ele alacağını belirtti.
Denktaş, 2018 sonunda ise yeni bir protokol hazırlığı olması gerektiğini, bunun için ise Haziran yani yerel seçimlerden itibaren kendi içlerinde hazırlığa başlayacaklarını kaydetti.  


“Nijeryalı öğrenci için üzgünüz…”
Bir gazetecinin, ülkedeki yabancı öğrencilerin durumunu ve önceki gün Gazimağusa’da bir Nijeryalı öğrencinin dövülerek öldürülmesini sorması üzerine ise CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, şöyle konuştu: 
“4 parti adına ve kurmayı planladığımız hükümet adına Nijeryalı öğrencinin kaybından çok büyük üzüntü duyuyoruz. Ailesine başsağlığı, yakınlarına sabır diliyoruz.  Ülkemizde bulunan, hangi uyruktan, nerede doğmuş, vatandaşımız olup olmadığına bakılmaksızın, ülkede bulunan her insan bizim ülkemize, devletimize emanettir. Bu insanların hayatlarını, insan onuruna yaraşır bir şekilde devam ettirmesi ve bu tür suçların mağduru olmamaları bizim hükümetimizin görevidir. Bu konuda son derece üzgünüz.”

Özersay: Cumhurbaşkanı ile sağlıklı diyalog 
Kıbrıs müzakereleri konusunda söz alan Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay da, koalisyon ortaklarının pek çok konuda görüş birliği içinde olabileceği kanaatinde olduklarına dikkat çekerek, görüş birliği olmayan noktalarda her bir siyasi partinin kendi görüşünü muhafaza edip, söyleyebileceğini kaydetti. 
Bunun ortak noktaların olmayacağı anlamına gelmediğini vurgulayan Özersay, Dışişleri Bakanlığı’nın tek yetki ve sorumluluk alanının Kıbrıs müzakereleri olmadığını, başlı başına uluslararası ilişkilerin olduğu bir ülke olduğunu, TC ile ilişkilerin de Dışişleri Bakanlığı’nın uhdesinde olduğunu, dış temsilcilikler, uluslararası örgütlere katılım ve benzeri konularda Dışişleri Bakanlığı’nın yerine getirmesi gereken görevleri olduğunu anlattı. 
Koalisyon protokolünde de, Kıbrıs sorunu ile bağlantılı olarak Cumhurbaşkanı ile hükümetin sağlıklı bir diyalog halinde olacağını kayıt altına aldıklarını ifade eden Özersay, “bu hükümetin niyeti halkın yararına olacak bir duruş sergilemektir. Cumhurbaşkanı ile bu istişare ve diyaloğun nasıl bir formatla ilerleyeceği meselesi bizim tek başımıza belirleyeceğimiz bir mesele değildir. Cumhurbaşkanı ile istişare edeceğiz.” 
Hükümetin, Kıbrıs sorunuyla ya da müzakere olasılığıyla, yönüyle, şekliyle veya oradaki tutumuyla ilgili görüş birliği olabileceği gibi, görüş birliği olmadığı durumların da olabileceğini ifade eden Özersay, bir görüş birliği yoksa her siyasi parti başkanın, bir bakan da olsa partisi adına açıklama yapabileceğini kaydetti.
Özersay, Cumhurbaşkanlığı ile sağlıklı ilişkiden kasıtlarının ise doğrudan diyalog yöntemi olduğuna vurgu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner465