banner564

Faturayı vatandaş ödedi

Erhürman, hükümetin ihalesiz akaryakıt alımından dolayı memleketi zarara uğrattığını ve bunu da itiraf ettiklerini söyledi

Faturayı vatandaş ödedi
banner598

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümetin ihalesiz akaryakıt alımından dolayı memleketi zarara uğrattığını ve bunu da itiraf ettiklerini kaydetti.
Bir televizyon programına katılarak soruları yanıtlayan CTP Genel Başkanı Erhürman, CTP’nin birçok kez bu işlerin ihaleyle yapılması gerektiğini vurguladığını anımsatarak, “İhalesiz akaryakıtta kalite sorunu yaşayabiliriz, pahalıya alabiliriz dedik. Sözleşmede hüküm vardı. KIBTEK ihtiyacı olduğunu söylerse ve gerekli koşullar da oluşursa, sözleşmenin süresi bitmiş olmasına rağmen ilgili şirket 3 ay daha akaryakıt taşımayla yükümlüydü sözleşmeye göre. Ne yeni bir ihaleye çıktılar, ne de sözleşmedeki 3 aylık şansı kullandılar. İhalesiz akaryakıt getireceğiz dediler. Her zamanki gibi hiç kimseyi dinlemediler ve bu işi yaptılar. Zarara uğratacaksınız dedik. Belgeleri aldık zarar miktarını kamuoyunu açıkladık” ifadelerini kullandı.

“Kendi kendilerini ihbar ediyorlar”
İlgili şirketin zarara uğratıldığı iddiasıyla dava açtığını da hatırlatan Erhürman, mahkemenin, şirketin lehine karar verdiğine dikkat çekerek “340 bin dolar şirkete ödeyeceksiniz dedi mahkeme. 340 bin dolar zarara uğratıldı kurum. Mahkeme bu idareye ayrıca diyor ki; Bu zihniyet nasıl bir zihniyettir, hukuk tanımazlığı sistem haline getirdiniz” dedi.
Tufan Erhürman, “Gaflet içerisinde kendi kendilerini ihbar ediyorlar. İhalesiz akaryakıt sevdasıyla, sözleşmedeki 3 ayı kullanmayarak 3 buçuk milyon sadece fiyat farkı oluşturdular. Güneyden de çok pahalıya elektrik alınması zorunda kalındı. 9 milyon dolar da güneye ödendi” diye konuştu.
Erhürman, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın “Benden önce adrese teslim ihale yapıldı” sözlerini anımsatarak, bu açıklamaların suç duyurusu olduğuna dikkat çekti. Erhürman, “Bu yolsuzluk da değildir, doğrudan devleti zarara uğratmaktır. Milyonlarca dolar zarara uğrattıklarını itiraf ediyorlar” ifadelerini kullandı.
Mahkemenin kararına girecek şekilde, 9 milyon dolar güneye ödemek zorunda kalındığının da itiraf edildiğini belirten Erhürman, “Okulların yıkıldığı memlekette 9 milyondan bahsediyoruz. Bu insanlar yönetmediği gibi yönetme gailesi de taşımıyorlar. Bunu yapan bir zihniyetin bu ülkeye yöneteceğim deme hakkı var mı?” diye sordu.
Söz konusu işin siyasi bir bedelinin de olduğuna vurgu yapan Erhürman, adına hükümet diyen yapının her gün bir şey “patlattığına” dikkat çekti. Elektriğe yapılan yüzde 15 zammı da hatırlatan Erhürman, o faturalın içerisinde bu zararların da olduğunu ifade etti.
Haftalardır yabancılara mülk satışı konusunun konuşulduğuna işaret eden Erhürman, bunlar konuşulurken ne için yatırım yapacağı bilinmeyen bir yabancı şirkete Düzova’da 50 dönüm verildiğine dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473