banner564
banner556

Gazimağusa’ya anıt yapılacak

Bakanlar Kurulu kararıyla müzik izinleri 28 Şubat’a kadar ertelendi; okulların 20 Şubat’ta açılması kararlaştırıldı

Gazimağusa’ya anıt yapılacak

Bakanlar Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet ve özel okulların ilk, orta ve liselerin 20 Şubat Pazartesi günü eğitime başlamalarına karar verdi. 
Kurul ayrıca müzik izinleri, Kültür Dairesi tarafından düzenlenen etkinlik organizasyonları ve bunun gibi diğer organizasyonlara verilen izinlerin 28 Şubat 2023 tarihine kadar durdurulması yönünde de karar aldı. 
Başbakan Ünal Üstel başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararlar, toplantı sonrası yazılı olarak açıklandı.
Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararlar şöyle:
“Türkiye’de yaşanan deprem felaketi sırasında ülkemizi temsilen spor müsabakalarında bulunan ve yaşamlarını yitiren öğrenci ve görevlilerin, görev şehidi olarak kabul edilmeleri için gerekli yasal düzenleme çalışmaları yapıldı.

Anıt yapılacak
Türkiye’de yaşanan deprem felaketi sonrasında yaşamını yitiren insanlarımızın hatıralarının yaşatılması için Gazimağusa Belediyesi ile işbirliği içerisinde, uygun görülen bir alana anıt yapılmasıyla ilgili gerekli girişimlerin başlatılması hususunda İçişleri Bakanlığı’nın yetkili kılınmasına karar verildi. 
KKTC Başbakanlığı Spor Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı Gazimağusa’daki Dr. Fazıl Küçük Stadyumu Spor Kompleksi içerisinde, Planlama ve İnşaat Dairesi Müdürlüğü tarafından uygun görülecek bir alana Türkiye Cumhuriyeti’nde meydana gelen deprem felaketinde hayatlarını kaybeden sporcularımız anısına bir kapalı spor salonu yapılmasına, tüm masrafların ise Maliye Bakanlığı’nın uygun göreceği bir kalemden karşılanmasına karar verildi. 

İsimleri sokaklara verilecek
İçişleri Bakanlığı’nın belediyelerle istişare içerisinde, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın isimlerinin kendi şehirlerinde yer alan sokaklara verilmesi yönünde gerekli çalışmaları yürütmesi kararı alındı.

Ailesini kaybedenlerin eğitimini devlet üstlendi
Deprem felaketinde annesi ile babası vefat edip KKTC vatandaşı olan ve ikameti KKTC’de bulunan çocukların eğitim masraflarının devlet tarafından karşılanmasına karar verilmiştir.

Hatay’da da soruşturma yapılacak
Bakanlar Kurulu, 6 Şubat 2023 depremi nedeniyle çöken ve KKTC vatandaşlarının Hatay’da kaldığı Kırıkhan Öğretmenevi’nin enkazının kaldırılmadan önce Hatay adli makamları tarafından enkazdan numune alınması ve konuyla ilgili adli soruşturma başlatılmasının sağlanması için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulmasına karar verildi. 
Bakanlar Kurulu, 6 Şubat 2023 depremi nedeniyle çöken ve KKTC vatandaşlarının Hatay’da kaldığı Saray Otel’in enkazının kaldırılmadan önce Hatay adli makamları tarafından enkazdan numune alınması ve konuyla ilgili adli soruşturma başlatılmasının sağlanması için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulmasına karar verildi. 
Okullar 20 Şubat’ta açılacak
Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi Müdürlüğü tarafından müzik izinleri, Kültür Dairesi tarafından düzenlenen etkinlik organizasyonları ve bunun gibi diğer organizasyonlara verilen izinlerin 28 Şubat 2023 tarihine kadar durdurulmasına karar verilmiştir.
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilk, orta ve liselerin (Devlet okulları ve özel okullar) 20 Şubat 2023 Pazartesi günü eğitime başlamalarına karar vermiştir.”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473